Dietetyka – studia warte zainteresowania?

Dietetyka jest jednym z rodzajów nauk medycznych. Koncentruje się ona na prawidłowym – tj. racjonalnym, zbilansowanym, dostarczającym wszystkie potrzebne składniki odżywcze – odżywianiu. Nauka ta ustala zasady żywienia ludzi zdrowych oraz zmagających się z konkretnymi chorobami (na przykład alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi). Czy warto ją studiować?

Na czym polega dietetyka?

Dietetyka to nauka medyczna, która zajmuje się ustalaniem zasad żywienia. Zasady te powinny być ustalane dla każdego pacjenta indywidualnie lub dla grupy pacjentów wykazujących takie same cechy, na przykład alergie pokarmowe. Zadaniem dietetyka jest ocena stanu odżywienia pacjenta oraz analiza relacji pomiędzy chorobą, a żywieniem i na odwrót. Dietetyka może pomóc uchronić pacjenta przed chorobami wynikającymi z nieprawidłowego żywienia. To także kontrola nad jakością i przechowywaniem produktów oraz psychologiczna edukacja o żywieniu. Dziedzina ta mniej lub bardziej luźno wiąże się z medycyną, biologią i farmakologią.

Dietetyka w życiu codziennym

Podstawy dietetyki powinien znać każdy z nas. Zdrowe żywienie dotyczy przecież nas wszystkich i każdy powinien włączyć je do swojego życia. Pomoże nam to uniknąć różnych chorób dzięki właściwemu żywieniu, a inne schorzenia – leczyć.

Jednak dietetyka to coś więcej, niż tylko ustalanie jadłospisów. Jest również nauką o ludzkim organizmie i jego pracy, szczególnie z metabolicznego punktu widzenia. Dzięki znajomości mechanizmów, dietetyk ma możliwość regulacji procesów fizjologiczno-metabolicznych poprzez wprowadzenie danej diety. Nie każdy wie, że wykluczenie z diety pewnych elementów, takich jak alkohol, kawa czy produkty wysokoprzetworzone, może znacznie poprawić nie tylko kondycję fizyczną, ale również psychiczną.

Praca po dietetyce

Dietetyka – studia te otwierają przed nami szereg możliwości, jeżeli chodzi o zatrudnienie. Dobrym pomysłem jest otwarcie własnego gabinetu dietetycznego, ale świetnym rozwiązaniem jest też praca w przedszkolu, szpitalu, czy w szeroko pojętej gastronomii. Dietetyk może również pracować jako wykładowca, redaktor w specjalistycznych czasopismach etc. Warto ustalić pierwotny zarys kariery jeszcze podczas studiów, by wiedzieć, na jakich przedmiotach się skupić.

Czy warto studiować dietetykę?

Interesuje cię dietetyka? Studia nie tylko dadzą ci odpowiednie kwalifikacje, ale również pomogą zgłębić temat i poszerzyć horyzonty. To taki typ studiów, który powinien odpowiadać naszym zainteresowaniom. Im bardziej interesujemy się zdrowym żywieniem, tym łatwiej przyswoimy wiedzę i będziemy stosować ją w praktyce.

Kandydat na studenta dietetyki powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy naprawdę interesuje się zagadnieniami z dziedziny żywienia? Czy lubi pracę z ludźmi? Czy radzi sobie z biologią i chemią? To tylko kilka z najważniejszych wątpliwości, jakie należy wziąć pod uwagę. Warto również dodać, że pewne predyspozycje są w tym zawodzie szczególnie pożądane. Na przykład cierpliwość i empatia – praca dietetyka polega bowiem nie tylko na dbaniu o ciało, ale i duszę – niektórzy ludzie wymagający pomocy dietetyka potrzebują wsparcia w sferze psychologicznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here