Jak sous vide wpływa na smak potraw?

Jeszcze nigdy Polacy tak chętnie nie korzystali z lokali gastronomicznych, jak obecnie. Jesteśmy zainteresowani nowymi smakami i trendami w kuchni jak dieta wegańska czy sous vide. Mamy mniej czasu na życie prywatne, dlatego w wolnych chwilach zamiast gotować, idziemy rodzinnie na wspólny posiłek. Właściciele restauracji nie mogliby sobie wymarzyć lepszej zmiany nawyków.

Smak klienta wyznacznikiem trendów

Kluczem do sukcesu lokalu gastronomicznego jest nie tylko doskonała jakość i smak potraw. Także coś, co odróżnia jedno miejsce od setek podobnych. Za sprawdzony patent uchodzi łączenie tradycji z innowacyjnością. Właściciele wielu lokali próbowali przekonać Polaków do kuchni egzotycznych i z wysokimi cenami. Jednak nasze upodobania kulinarne pokazują, że najlepiej czujemy się w miejscu, które oferuje coś, co znamy, ale w innej odsłonie. W cenie, która nie nadwyręży domowego budżetu. Kuchnia z dalekich krajów jest wybierana rzadko, głównie wtedy, kiedy mamy ochotę na odmianę. Szefowie kuchni, którzy walczyli z ulubionym przez Polaków kotletem schabowym po kilku sezonach zwykle się poddali. Nie tylko podają go w wersji tradycyjnej, ale dodatkowo kombinują, jak jeszcze uatrakcyjnić lubianą przez nas wieprzowinę. A tę można podać na wiele sposobów, na przykład w technice sous vide.

Tradycja kontra innowacyjność

Nic tak nie ciekawi konsumenta jak eksperymenty kulinarne w obrębie potraw, które zna. Czasem wystarczy nazwać potrawę w bardziej oryginalny sposób, jednak aby uzyskać wymierny sukces, rzecz wymaga większego zaangażowania. Doskonałym przykładem jest połączenie tradycji z innowacyjnością, jak w przypadku metody sous vide. Jest to gotowanie w niskiej temperaturze, która pozwala przygotować nawet najbardziej wykwintne dania i podkreśla ich smak. Wiele lat technikę znali tylko mistrzowie kuchni. Jednak za sprawą programów kulinarnych o sous vide zrobiło się głośno. Na tyle, że klienci zaczęli dopytywać o dania tego typu.

Sous vide na talerzu

Nazwa tej techniki brzmi obco, ale nie jest ona skomplikowana pod względem technicznym. Z języka francuskiego „sous vide” oznacza w próżni. Przed gotowaniem wszystkie produkty należy próżniowo zapakować i w takiej wersji poddać je obróbce termicznej w stosunkowo niskiej temperaturze. Dzięki temu dania wyróżniają się bogatym smakiem i wyjątkowym aromatem. Długie gotowanie bez dopływu powietrza sprawia, że znane mięsa, ryby, owoce morza lub warzywa zyskują wyjątkowo ciekawy aromat, podkreślony subtelnym bukietem przypraw. Wszystko to pozwala na osiągnięcie wyjątkowej, wręcz mistrzowskiej jakości dań. Nie bez powodu restauracje, które mają w menu dania sous vide chętnie chwalą się tymi osiągnięciami.

Temperatura ma znaczenie

W metodzie sous vide bardzo istotne jest określenie właściwej temperatury i czasu gotowania. Wszystko jest uzależnione od wielkość porcji. W przypadku mięs i ryb konieczne jest również doprecyzowanie ich gatunku. Polędwiczka lub golonko wymagają innych parametrów po to, aby smakować idealnie. Im bardziej mięso jest zbite a temperatura niska, tym więcej czasu potrzeba na obróbkę termiczną. Szczegóły, dotyczące temperatur zwykle są rozpisane na specjalnych tabelach, dostępnych osobom, które poddają potrawy obróbce termicznej. W polskich restauracjach, zajmujących się gotowaniem sous vide dominują karkówka, schab, golonka, piersi z kurczaka i perliczki, polędwiczka z indyka oraz ryby.

Sous vide to wyjątkowo zdrowy sposób przygotowywania potraw. Niektóre mięsa po wyjęciu z próżni poddaje się lekkiemu podsmażeniu po to, aby ich wygląd przypominał dania, które znamy. Jednak ich smak jest wyjątkowy, bo poddany specjalnej, długotrwałej obróbce termicznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here