Legitymacja emeryta

Przejście na emeryturę jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Kończymy aktywność zawodową i tym samym możemy skupić się na wielu, zaniedbywanych do tej pory, dziedzinach życia. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę jak wiele przywilejów zyskuje rozpoczynając ten nowy etap życia. Uprawnia nas do nich legitymacja emeryta. Podpowiadamy co to za dokument i jakie dokładnie przywileje niesie jego posiadanie. 

Warunki otrzymania legitymacji emeryta

Legitymację emeryta-rencisty (bo taką nazwę oficjalnie nosi dokument) możemy otrzymać w trzech sytuacjach. Standardowo jest nam ona przyznawana w momencie nadania nam praw do świadczeń emerytalnych. Mają do niej prawo również osoby przebywające na rencie, otrzymujące emerytury pomostowe czy pobierające świadczenia kompensacyjne. Zarówno w przypadku kiedy chcemy wymienić legitymację na nową, jak i w momencie kiedy utraciliśmy pierwotny egzemplarz, mamy pełne prawo do otrzymania nowego. W tym celu należy złożyć odpowiednie pismo do organu rentowego.

Jakie przywileje otrzymuje posiadacz legitymacji emeryta?

Legitymacja emeryta uprawnia do rozmaitych zniżek, które pozwalają osobom starszym zaoszczędzić stosunkowo wiele środków. Najistotniejsze z punktu widzenia wielu osób są zniżki związane z ochroną zdrowia. Dzięki legitymacji emeryci otrzymują możliwość odliczenia kwoty wydanej na leki od podatku, a w przypadku kiedy przekroczy ona sto złotych nawet od dochodu.

Kolejną niezwykle istotną grupą przywilejów są różnego rodzaju zniżki komunikacyjne. Jeżeli w naszym portfelu znajduje się karta emeryta możemy liczyć na duże upusty w przedsiębiorstwach komunikacyjnych. W niektórych miastach oferowane są nawet darmowe przejazdy dla seniorów. Warto wiedzieć, że w przypadku przejazdów pociągowych PKP Intercity udziela emerytom 37% zniżki. W pociągach PKP Przewozy Regionalne jest to 30%. Ulgi komunikacyjne to ogromne odciążenie portfela, dlatego z pewnością ucieszą one wielu emerytów.

Nie warto także zapominać o zniżkach, które dotyczą dostępu do kultury. Korzystanie z jej dóbr jest bowiem bardzo istotnym elementem czasu, który spędzamy na emeryturze. Posiadacze legitymacji emeryta-rencisty mogą cieszyć się zniżkami w muzeach państwowych. Wybór jest jednak dużo szerszy, dlatego warto śledzić wydarzenia kulturalne w swojej okolicy. Wiele muzeów, teatrów i kin oferuje emerytom zniżki o wiele większe od tych ustawowych. Na część wydarzeń mają oni także darmowy wstęp.

Jesień życia nie musi być szara

Posiadanie karty emeryta-rencisty może znacznie umilić nam lata na emeryturze. Jak wiadomo jest to okres, kiedy duża część z nas zaczyna zwracać większą uwagę na wydatki, dlatego zniżki, które otrzymujemy mogą stanowić dobre rozwiązanie wielu problemów. Szczególnie istotne są zniżki dotyczące ochrony zdrowia. Nie należy jednak zapominać o tych, które dotyczą przejazdów komunikacyjnych oraz dostępu do wydarzeń kulturalnych. Jesień życia to czas kiedy mamy najwięcej czasu dla siebie, dlatego warto przeznaczyć go na podróże i nadrabianie zaległości w dziedzinie kultury.

[Głosów:44    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here