Jak zakończyć rozprawkę

To jedna z najtrudniejszych form wypowiedzi. Przynajmniej tak określana przez uczniów i na wielu internetowych portalach – rozprawka. Czym ona tak naprawdę jest, że wszyscy tak jej się boją? Jak ją napisać? Co powinno się w niej znajdować? I w końcu – jak zakończyć rozprawkę?

Czym jest rozprawka?

Jak zakończyć rozprawkęSpokojnie. Rozprawka, jak każda inna forma wypowiedzi pisemnej ma swoje własne, jasno ograniczone zasady, który stosowanie zapewnia nam na wstępie odniesienie połowicznego sukcesu. Dlaczego tylko połowicznego? Bo pisanie rozprawki jest trochę jak prowadzenie wewnętrznego dialogu pomiędzy samym sobą na zadany temat. Udowodnić musimy, na podstawie dostępnych na argumentów, słuszność bądź niesłuszność postawionej na początku tezy. A to, choć wydawać może się proste, w wielu przypadkach sprawia nie lada trudności.

Wstęp i rozwinięcie

Najpierw wstęp. We wstępie umieścić należy problematykę pracy czyli jej temat. Jeśli zajmować będziemy się dziećmi uzależnionymi od portalów społecznościowych napiszmy o tym parę zdań. Na końcu sformułujmy tezę lub hipotezę, którą udowadniać będziemy w kolejnych akapitach pracy. Teza to stwierdzenie, którego jesteśmy pewni, hipoteza to zaś przypuszczenie, które rozwiewać będziemy na podstawie przytoczonych potem argumentów. Niezależnie od tego jaką drogę wybierzemy, w podsumowaniu umieścić musimy konkretny pogląd na dany temat. Nie ma tutaj miejsca na przypuszczenia czy zwykłe „nie znam się, nie rozumiem”. Rozprawka ma to do siebie, że musi prowadzić do określonego celu.

W rozwinięciu podajemy argumentację. Najlepiej pisać trzy argumenty za i trzy argumenty przeciw, można odnieść się do literatury, książek, zacytować jakiegoś znanego autora czy filozofa. Można pokusić się również o przedstawienie badań, które pokażą nam specyfikę danego zagadnienia. W tej części najważniejsze jest, by pisać spójnie – rada dla osób piszących rozprawki – piszcie to, co naprawdę myślicie. Dużo łatwiej będzie wam zachować spójność argumentów i cała praca nabierze sensu. I będziemy mogli ze spokojem przejść do zakończenia.

Jak zakończyć rozprawkę?

Zakończenie to chyba najbardziej przyjemny element rozprawki. Umieścić należy w nim bowiem swoje zdanie na temat danego tematu i określić, którą stronę wybraliśmy. Jeśli mamy tezę to potwierdzamy lub zaprzeczamy jej prawidłowości, w przypadku hipotezy przedstawiamy po której stronie się znajdujemy, udowadniając np. jej słuszność. Zakończenie powinno też skłaniać czytelnika do refleksji i własnych przemyśleń.

[Głosów:62    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here