jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę?
fot. Pexels.com

Jesteś już zmęczony starą pracą i chcesz poszukać nowego etatu? Jeśli rozpoczynasz poszukiwania innej pracy lub masz już jakąś na oku, warto najpierw przyjrzeć się bliżej, jak wygląda sprawa z rozwiązywaniem umowy z poprzednim pracodawcą. Jak i kiedy złożyć wypowiedzenie w obecnej pracy?

Przeczytaj‌ ‌też:‌‌ http://niepolka.pl/jak-i-kiedy-zlozyc-wypowiedzenie-w-pracy-to-musisz-wiedziec/

Wypowiedzenie umowy o pracę

Jeśli jesteśmy zainteresowani szybką zmianą pracy, niestety mamy dla niektórych złe wiadomości. W przypadku etatu opartego na umowie o pracę nie możemy rozstać się z obecnym pracodawcą z dnia na dzień. Od momentu złożenia wypowiedzenia musimy jeszcze przepracować trochę godzin w starej pracy. Jeśli byliśmy na umowie na czas nieokreślony lub przepracowaliśmy co najmniej trzy lata, jesteśmy zobowiązani przejść przez trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Dopiero gdy minie ten czas, możemy pójść do nowej pracy. Okres trwania wypowiedzenia zmienia się wraz z naszym stażem w danej pracy. Jeśli byliśmy zatrudnieni więcej niż sześć miesięcy, wypowiedzenie trwa już tylko jeden miesiąc, a jeśli pracowaliśmy niecałe pół roku, na wypowiedzeniu musimy być jedynie dwa tygodnie. 

Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie? Najczęściej praktykuje się składanie papierów pracodawcy pod koniec miesiąca poprzedzającego okres wypowiedzenia. Jeśli mamy rozpocząć nową pracę 1 lipca, to mając trzymiesięczny okres wypowiedzenia, dokumenty trzeba złożyć maksymalnie 31 marca.

Co warto wiedzieć przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Warto pamiętać, że nie jesteśmy zobowiązani podawać pracodawcy powodu naszego zwolnienia. Jeśli byliśmy dla firmy cennym pracownikiem, być może jej właściciel będzie nas chciał zatrzymać, proponując podwyżkę lub inne lepsze warunki pracy. Jeśli będziemy zainteresowani jego propozycją, warto poprosić pracodawcę o pisemną deklarację. Warto także mieć na uwadze, żeby nasze wypowiedzenie umowy o pracę odbyło się za porozumieniem stron. Być może uda nam się w ten sposób dogadać ze starym pracodawcą i skrócić niechciany okres wypowiedzenia. To jest jedyna możliwość, aby móc zakończyć pracę z dnia na dzień.

Zobacz‌ ‌także:‌ ‌http://www.ozsk.pl/prozdrowotne-wlasciwosci-kurkumy/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here