Suplementy dla osób na diecie bezmięsnej

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Robimy to zarówno z powodów ideologicznych, jak i z powodu coraz gorszej jakości mięsa hodowanego masowo. Przejście na dietę wegańską ma wiele korzyści dla naszego zdrowia i często pozwala schudnąć. Niestety, rośliny nie zawsze są w stanie dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto więc rozważyć dobre suplementy, dzięki którym uzupełnimy niedobory. Sprawdźmy, co warto przyjmować.

Przede wszystkim – białko

Osoby, które spożywają wyłącznie produkty roślinne, często mają problemy z niedoborami białka, które jak wiadomo jest niezwykle cennym budulcem naszych mięśni. Dlatego też dobre suplementy dla osób na tego typu diecie powinny zawierać białko pochodzenia roślinnego (np. z soi i grochu), a także niezbędne witaminy i minerały. Bardzo często mają one formę odżywki, z której przyrządzać możemy pyszne i sycące koktajle. Jeśli dodatkowo w odżywce znajdować się będzie cenny wapń, którego również brakuje osobom na diecie bezmięsnej, to tym lepiej. Stanowi on bowiem ważny budulec kości, który pomoże nam chronić się min. przed osteoporozą.

Niedobory witaminy B12 – czym są spowodowane?

Osoby, które nie jedzą mięsa oraz produktów odzwierzęcych, często mają problemy z niedoborem witaminy B12. Tymczasem jest ona niezwykle ważna dla naszego zdrowia. Wpływa bowiem nie tylko na budowę czerwonych krwinek oraz prawidłowy podział komórkowy, ale również pomaga walczyć z uczuciem znużenia i braku energii. Witamina B12 jest również niezbędna dla prawidłowego metabolizmu energetycznego. Dobre suplementy powinny więc zawierać jej dzienne zapotrzebowanie.

Witamina D – potrzebna każdemu

O ile spożywanie mięsa nie przyczynia się znacząco do dostarczania naszym organizmom odpowiednich dawek witaminy D, o tyle każdy z nas ma w ciągu roku okresy, w których brakuje nam tej niezwykle ważnej witaminy. Dzieje się tak najczęściej w okresie jesiennym i zimowym, kiedy to niedostateczna ilość światła słonecznego nie pozwala naszemu ciału wytworzyć jej w odpowiedniej ilości. Dobre suplementy powinny więc uzupełniać poziom tej witaminy.

Co z kwasami tłuszczowymi?

Każdy z nas wie, że nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 pozwalają nam zachować prawidłową pracę umysłu oraz przyczyniają się do utrzymania dobrej kondycji i prawidłowego poziomu cholesterolu. Jeśli więc nie spożywamy ryb, które są niezwykle cennym źródłem tych kwasów, warto postawić na dobre suplementy, które zawierają w swoim składzie olej z siemienia lnianego. Jest on bowiem bogatym, choć wegańskim źródłem tych cennych tłuszczy.

Pamiętajmy jedynie o tym, że suplementy, jak sama nazwa wskazuje, są jedynie uzupełnieniem diety i nie powinny służyć nam jako główne źródło cennych witamin, soli mineralnych czy składników odżywczych. To zróżnicowana dieta, w której znajdą się różnego rodzaju warzywa oraz owoce, powinna dostarczyć nam wszystko, czego potrzebujemy. Dobre suplementy mają na celu jedynie dostarczenie tych substancji, których największe stężenie znajduje się w produktach mięsnych i odzwierzęcych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here