Podejrzane zmiany skórne

Na skórze każdego z nas od czasu do czasu pojawiają się różnego rodzaju zmiany. Mogą to być na przykład popularne pieprzyki, znamiona, grudki, czy krostki. Nie wszystkie zmiany skórne są niebezpieczne, jednak każdą niepokojącą nas zmianę warto skonsultować z dermatologiem, by móc zawczasu wdrożyć odpowiednie leczenie.

Rodzaje zmian skórnych

Ludzka skóra codziennie narażona jest na kontakt ze słońcem, przegrzanie, wysuszenie oraz inne czynniki, które mogą mieć wpływ na ewentualne wystąpienie zmian skórnych. Dlatego warto regularnie obserwować swoją skórę, by w porę wykryć podejrzane lub nieestetyczne zmiany.

Najpopularniejszymi zmianami są pieprzyki, które mogą różnić się między sobą barwą, kształtem, a także miejscem występowania. Większość pieprzyków jest zupełnie niegroźna, zaniepokoić powinny nas dopiero zmiany odznaczające się asymetrią, nieregularnymi brzegami, niejednolitą barwą, tendencją do rozrastania się oraz dużą średnicą. Ponadto na naszej skórze mogą pojawić się jeszcze różnego rodzaju przebarwienia i znamiona związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną oraz liczne grudki lub krostki, które mogą wynikać z otarć mechanicznych lub alergii, czy nawet atopowego zapalenia skóry.

Kiedy warto zdecydować się na usunięcie zmiany skórnej?

Współczesna medycyna estetyczna oferuje klientom szybkie i bezbolesne usuwanie nawet stosunkowo dużych zmian skórnych. Jednak, żeby pozbyć się uciążliwej zmiany, trzeba najpierw skonsultować się z doświadczonym dermatologiem, który prawidłowo oceni wszystkie zmiany i wskaże te, które wymagają pilnej interwencji.

Ponadto do dermatologa można się wybrać również, gdy powstałe zmiany skórne są nieestetyczne lub przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu. Wówczas specjalista dermatolog doradzi nam właściwą metodę ich usunięcia. Obecnie często stosuje się laserowe wypalenie zmian lub wycinanie chirurgicznie. Oba sposoby są całkowicie bezpieczne, jednak wiążą się z różnym czasem potrzebnym na rekonwalescencję.

Zatem jeśli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek nowe zmiany skórne, warto je bacznie obserwować, a z każdą podejrzaną zmianą powinniśmy niezwłocznie udać się do zaufanego dermatologa. Ważne też, aby na co dzień zapobiegać powstawaniu zmian, poprzez odpowiednie dbanie o skórę całego ciała.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here