okulary

Starczowzroczność, zwana profesjonalnie prezbiopią, pojawia się u osób po ukończeniu 40 roku życia. To stan istniejący pojawiający się w efekcie fizjologicznego upośledzenia zdolności oka do akomodacji. Soczewka traci swoją dawną elastyczność oraz posiada mniejszą zdolność do zmiany kształtu. W konsekwencji doprowadza to do problemów z widzeniem z bliska. Starczowzroczność można korygować przy pomocy odpowiednich okularów oraz soczewek kontaktowych. Czym dokładnie jest prezbiopia? Jak ją leczyć? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/starczowzrocznosc-nieunikniona-konsekwencja-starzenia-sie-oczu/ 

Prezbiopia – czym jest? 

Prezbiopia powstaje z powodu zmian występujących w soczewce oka. Bardzo podobnie jak obiektyw w aparacie, soczewka jest odpowiedzialna za regulację ostrości. Kiedy jesteśmy młodzi, możemy w łatwy sposób zmieniać ostrość, żeby spojrzeć na obiekty, które są w pobliżu, lub dalszej odległości. Jest to możliwe dzięki zjawisku akomodacji. Dzieje się tak dlatego, że soczewka jest miękka i elastyczna oraz może szybko i łatwo zmienić swój kształt. Co więcej mięśnie rzęskowe odpowiadające zmiany kształtu soczewki ale również działają mniej sprawnie. W rezultacie może to doprowadzić do zaburzenia ostrości widzenia. 

Starczowzroczność – jak się objawia? 

Objawami starczowzroczności są: 

  • bóle głowy
  • problemy z widzeniem rzeczy z bliska
  • zmęczenie oczu
  • konieczność trzymania materiałów do czytania dalej, żeby skupić się na nich 

Leczenie starczowzroczności – czy to możliwe? 

Starczowzroczność najlepiej koryguje się poprzez okulary. Jeżeli nie używamy okularów do widzenia na odległość, najprostszym rozwiązaniem jest para u nas do czytania. Okulary do czytania są niezbędne tylko do widzenia dociska oraz muszą być dobrane, żeby wyraźniej widzieć na odległość. Zazwyczaj słabo okulary do czytania będą działały dobrze, kiedy objawy prezbiopii dopiero się zaczynają, a silniejsze okulary będą potrzebne dopiero za kilka lat, aż starczowzroczność przy stanie się pogarszać. Zwykle odbywa się do pod koniec 60 roku życia. 

Kiedy używamy okularów do widzenia na odległość jeszcze przed rozpoczęciem starowzroczności, rozwiązaniem mogą być okulary dwuogniskowe. Są te okulary wyposażone w soczewki czarne, gdzie strefa górna możliwa patrzenie w dal, a strefa dolna pozwala doraźnie wyjść obiekty położony blisko oka. 

Zobacz też: http://www.ozsk.pl/dalekowzrocznosc-czym-jest-i-jakie-sa-jej-przyczyny/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here