Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 250 mln ludzi na całym świecie dotkniętych jest wadami wzroku lub zaburzeniami widzenia. Do najczęściej występujących wad wzroku należą krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopia, czyli starczowzroczność, związana z wiekiem i utratą elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej pozwalającej na sprawną akomodację oka. Jakie są najpopularniejsze sposoby korekcji wzroku i który z nich warto wybrać dla siebie?
Korygowanie wad wzroku okularami
Tradycyjną i najstarszą znaną metodą korygowania zaburzeń widzenia są okulary. Trudno dziś dokładnie określić, kiedy tego rodzaju sposoby korekcji wzroku zaczęły być używane, jednak najczęściej wskazuje się rok 1317, kiedy we Włoszech pojawiło się urządzenie nazywane oglarios de vitro. Jednak już dużo wcześniej używano różnego rodzaju prostych prototypów okularów, które pozwalały na wyraźniejsze widzenie. Zasada działania okularów jest prosta. Załamują one światło i skupiają w odpowiedni sposób na siatkówce, co pozwala na skorygowanie zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności, astygmatyzmu czy prezbiopii. Modne oprawki i atrakcyjny wygląd okularów powodują, że obecnie wiele osób uważa je po prostu za część swojego stylu, choć dla niektórych kłopotliwe bywa ograniczenie pola widzenia przy tym sposobie korygowania wzroku czy zabrudzenia pojawiające się na szkłach. Jak jeszcze można korygować wzrok ? Informację znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/sposoby-korekcji-wzroku
Soczewki kontaktowe jako sposób korekcji wzroku
Choć soczewki kontaktowe mogą wydawać się wynalazkiem współczesnym, to ich historia również sięga okresu renesansu we Włoszech. Były one jednym z projektów opisanych przez Leonarda da Vinci w 1508 roku, choć z powodu ograniczeń technicznych, nie mogły wówczas powstać w praktyce. Przypominające współczesne soczewki akcesoria zostały wyprodukowane dopiero w 1887 roku i służyły aż do śmierci osobie chorej na zaćmę, chroniąc oko przed wysuszeniem. Dzisiejsze soczewki kontaktowe np. produkowane przez markę Acuvue pozwalają w wygodny sposób skorygować wzrok, pozostając praktycznie niewidoczne i niemal niewyczuwalne na powierzchni oka. Wiele osób właśnie soczewki kontaktowe traktuje jako podstawowy sposób skorygowania wady wzroku, a niektóre noszą je wymiennie z okularami.
Laserowa korekcja wzroku
Wiele osób, które współcześnie nie chcą używać ani okularów, ani soczewek, ma możliwość zdecydowania się na laserową korekcję wzroku, która polega na zmianie kształtu rogówki i na trwale niweluje wady wzroku. W takim przypadku niezbędna jest jednak konsultacja ze specjalistą, który poinformuje pacjenta o ewentualnych skutkach ubocznych czy ryzyku towarzyszącym operacji.