Jakie są rodzaje badań w diagnostyce obrazowej

Przeprowadzenie specjalistycznych badań diagnostycznych umożliwia szybkie postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia. Szczególnie przydatna okazuje się diagnostyka obrazowa, pozwalająca potwierdzić rozpoznanie choroby, zarówno tej w fazie ostrej, jak również przewlekłej. Lekarz kieruje pacjenta na konkretne rodzaj badania na podstawie występujących u niego objawów. W zależności od jednostki chorobowej może skierować chorego na USG, czy też inną diagnostykę obrazową.

Ultrasonografia

USG to jedno z najbardziej uniwersalnych i najmniej inwazyjnych badań obrazowych. Pozwala z dużą dokładnością obejrzeć narządy wewnętrzne osoby badanej, ocenić ich kondycję, wykryć ewentualne nieprawidłowości oraz stany chorobowe toczące się w organizmie. Jest w pełni bezpieczne i może być powtarzane nawet kilkukrotnie. Ułatwia postawienie diagnozy, jak również umożliwia regularną kontrolę efektów wdrożonego leczenia. Ze względu na małą inwazyjność USG jest między innymi powszechnie wykorzystywane do diagnostyki ciąży i kontroli jej przebiegu.

Badanie rentgenowskie

Ultrasonografia jest niezwykle popularną diagnostyką obrazową, ale nie zawsze znajduje zastosowanie. W przypadku chorób płuc, czy też schorzeń związanych z układem kostnym wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Tradycyjne zdjęcie RTG stosuje się najczęściej do zobrazowania okolic klatki piersiowej. Pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie płuc, umożliwia również ocenę położenia i wielkości serca. Jest powszechnie wykorzystywane w przypadku pojawienia się problemów z układem ruchu, zarówno spowodowanych urazem, jak również w wyniku toczących się zmian chorobowych.

Tomografia komputerowa

Promieniowanie rentgenowskie znajduje szerokie zastosowanie i jest z powodzeniem wykorzystywane w innych rodzajach badań diagnostyki obrazowej, między innymi w tomografii komputerowej. W przeciwieństwie do tradycyjnego RTG, pozwala przyjrzeć się także tkankom miękkim. Jest to badanie, które bardzo usprawnia diagnostykę, ponieważ w jego wyniku otrzymujemy przekrój wybranych narządów i ich trójwymiarowy obraz. TK znajduje szerokie zastosowanie i podobnie jak rezonans magnetyczny umożliwia otrzymanie niezwykle szczegółowych obrazów ciała. Na ich podstawie znacznie łatwiej postawić trafną diagnozę i wdrożyć właściwe leczenia.

Wszystkie rodzaje wymienionych badań diagnostyki obrazowej oferuje LUX MED Diagnostyka – https://www.luxmed-diagnostyka.pl/. Placówka dysponuje najnowocześniejszym sprzętem i kadrą medyczną z ogromnym doświadczeniem, dzięki czemu jakość przeprowadzonych badań jest bardzo wysoka. Krótkie terminy, jak również możliwość odbioru wyników online, przez Portal pacjenta to niewątpliwe atuty tej placówki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here