Jak prać buty

Dbałość o czystość butów to nie tylko sprawa ważna dla estetyki, ale również dla naszego zdrowia. Należy bowiem dbać o czystość obuwia nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim w środku, aby roztocza, grzyby czy inne groźne mikroorganizmy nie wywołały nieprzyjemnych a czasem nawet groźnych chorób paznokci czy skóry.
Buty z tworzyw sztucznych typu klapki, kalosze myjemy w wodzie z dodatkiem delikatnych detergentów. Dobrze spłukane wycieramy i dobrze suszymy. Po wysuszeniu wnętrze kaloszy można wysypać talkiem – najlepsze są talki specjalnie przygotowane do umieszczania w obuwiu. Zawierają środki niszczące bakterie, grzyby, roztocza.

Jak prać buty?

Jak prać butyButy sportowe typu adidasy czy trampki można wyprać ręcznie w misce, o ile nie są mocno zabrudzone. Szczególnie trudno jest uprać wewnętrzną stronę obuwia. Warto więc od czasu do czasu uprać buty sportowe w pralce. Jak prać buty w pralce, aby nie zniszczyć, nie odkształcić, zafarbować? Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni program. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 40 stopni. Czasem producenci obuwia umieszczają informację dotyczącą prania – jeśli więc taka będzie, to sprawdźmy czy można użyć temperatury wyższej. Czterdzieści stopni jest temperaturą bliską temperaturze ludzkiego ciała, więc nie powinno takie pranie spowodować odkształcenia czy rozklejenia się buta. Przed praniem buty należy umieścić w specjalnych siatkach. W ten sposób wkładki, sznurowadła czy inne elementy, które się mogą oderwać od buta podczas prania nie uszkodzą nam filtrów pralki. Do prania należy używać kapsułek lub płynów do prania tkanin delikatnych.

Po praniu buty trzeba wysuszyć

Po wypraniu buty należy dobrze wysuszyć, ale nie na grzejniku czy piecu, tylko z dala od źródła ciepła. Wyprane i wysuszone obuwie trzeba zakonserwować impregnatem lub środkiem natłuszczającym. Dość kłopotliwe jest pranie obuwia z nubuku lub zamszu. To bardzo delikatne skóry, które woda i detergenty mogą całkowicie zniszczyć. Jeśli już musimy zastosować metodę prania tego typu obuwia, to najlepiej spróbować metody prania ręcznego w ciepłym mleku. Delikatną gąbką lub miękką szczoteczkę trzeba pocierać miejsce przy miejscu i spłukiwać czystym mlekiem. Po praniu obuwie osuszyć i zakonserwować właściwym środkiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here