Jak być sobą?

Przeciętny człowiek w pewnych sytuacjach zachowuje się tak, jak się tego od niego oczekuje, ponieważ ma ustalony w głowie pewien schemat postępowania. Wiele osób swoje zachowanie argumentuje klasycznym „bo tak wypada” lub „wszyscy tak robią” oraz „ale co powiedzą inni?’. Czy jest to dla nas dobre?

Oczywiście człowiek udający w pewnych sytuacjach kogoś kim nie jest nie straci od razu poczucia tożsamości. Jednak osoba, która codziennie przychodzi do pracy, w której udaje kogoś zupełnie innego i zachowuje się wbrew sobie, może się w swoich działaniach pogubić i pewnego dnia zadać sobie pytanie „kim ja właściwie jestem?”. Podobnie jest, gdy za wszelką cenę chcemy naśladować innych i być jak inni. Tylko, po co? Przecież najbardziej wartościowi jesteśmy jako my sami. Nikt nie będzie nami tak dobrze jak właśnie my, więc po prostu bądźmy sobą. Ale jak być sobą?

Jak być sobą?

Jak być sobą?Jest to bardzo trafne pytanie, ponieważ aby być sobą trzeba się najpierw dobrze poznać. Może nam to zająć sporo czasu, ale warto się zastanowić nad tym jakie są nasze wartości w życiu, czym się kierujemy, na czym nam zależy, czego chcemy, jacy jesteśmy naprawdę, jaki styl ubierania lubimy i tym podobne. Wiąże się to również z procesem budowania samoświadomości, jeśli nie jesteśmy w stanie sami sobie z tym poradzić warto udać się do psychologa, który z pewnością nam w tym pomoże. Gdy będziemy świadomi siebie, czyli również świadomi własnej wartości, łatwiej będzie nam pozostawać sobą niemal w każdej sytuacji. Nie warto wstydzić się bycia sobą, ponieważ osoby autentyczne i prawdziwe są cenione, a udające kogoś kim nie są prędzej czy później zostają zdemaskowane lub wpadają w poważne problemy. Umiejętność bycia sobą w każdej sytuacji daje nam swobodę działania i możliwość nawiązywania kontaktów bez zbędnego skrępowania. Dodatkowo mamy pewność, że osoba darząca nas sympatią lubi nas za to jacy jesteśmy naprawdę, a nie za to kogo udajemy. Nie warto bać się odrzucenia z powodu bycia sobą, ponieważ naturalne jest, że nie wszyscy możemy się lubić. Również wstydzenie się własnych uczuć i emocji nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ ich tłumienie może je nasilać, a w późniejszym czasie doprowadzić do problemów. Dlatego warto być w stu procentach sobą. Prawdziwym i autentycznym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here