Witamina D dla dzieci – kiedy stosować

Mogłoby się wydawać, że witamina D, która jako jedyna jest produkowana przez ludzki organizm wystawiony na działanie słońca, nie powinna być deficytowa. Ostatecznie, co jest takiego trudnego w tym, żeby każdego dnia złapać odrobinę promieni słonecznych?

Otóż okazuje się to bardziej problematyczne, niż może się wydawać. Z jednej strony powinno się chronić maluchy przed nadmiarem słońca, z drugiej strony witamina D dla dzieci ma ogromne znaczenie dla rozwoju ich układu kostnego i mięśni. Ostatnie badania dowodzą, że w Polsce aż 80% osób ma niedobór witaminy D3. Jak zatem go uzupełnić i czy trzeba pamiętać o tym przez cały rok?

Czym skutkuje niedobór witaminy D3?

Większość osób, które mają niejakie pojęcie o witaminie D uważa, że jest ona niezbędna głównie dzieciom. Do pewnego stopnia jest to prawda. Jednakże warto zaznaczyć, że również osoby dorosłe potrzebują witaminy D do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Witamina D dla dzieci ma o tyle duże znaczenie, że bierze udział w mineralizacji kości oraz budowie mięśni. Przez to ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój układu ruchu. Jej braki mogą skutkować na przykład pojawieniem się krzywicy, która obecnie już prawie nie występuje. Dzieci z tą chorobą jednak częściej miewały równolegle problemy z układem odpornościowym. Notowano u nich większą podatność na infekcje oraz dłuższy okres powrotu do zdrowia, jak i cięższe przechodzenie każdej choroby.

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych niedobór witaminy D3 może przyczynić się do powstawania chorób autoimmunologicznych. Chodzi między innymi o reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Hashimoto czy cukrzycę. Mówi się również o zwiększeniu ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów. Tak duża liczba korzyści dla organizmu oznacza, że witamina D3 ma działanie plejotropowe.

Kiedy należy stosować witaminę D3?

Tak naprawdę stosowanie suplementów z witaminą D3 jest niezbędne właściwie przez cały rok. Nie da się zgromadzić jej na zapas przez letnie miesiące. Dodatkowo nasz klimat nie sprzyja naturalnej produkcji tej witaminy, więc niezbędne jest dostarczanie jej w inny sposób. Jedną z możliwości są niektóre produkty spożywcze takie jak ryby, jaja, mleko i produkty mleczne oraz oleje roślinne. Także dojrzewające sery stanowią pewne jej źródło. Jednak żaden z tych produktów nie zaspokaja dziennego zapotrzebowania na ten składnik.

Witamina D dla dzieci zwłaszcza tych młodszych powinna być uzupełniana według zaleceń lekarza. Już u kilkulatków i osób dorosłych można wspierać się dostępnymi suplementami. Zawarte w nich porcje są dokładnie przebadane i odmierzone adekwatnie do dziennego zapotrzebowania. Co więcej, żeby móc je stosować, nie trzeba przeprowadzać wcześniej żadnych badań dla ustalenia poziomu witaminy D w organizmie (chyba że lekarz zaleci inaczej).

Zawarte w suplementach porcje można uznać za profilaktyczne, jednakże przekroczenie tej dawki może okazać się niezdrowe. W rzeczywistości witaminę D3 należałoby stosować właściwie przez cały rok. Szczególnie warto o tym pamiętać u dzieci i nastolatków, nie pomijając jednocześnie siebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here