Ślub cywilny jest równie ważną ceremonią jak ślub kościelny. Nie ma zatem powodu, dla którego miałabyś tego dnia wyglądać gorzej niż Twoje koleżanki, które brały ślub kościelny w pięknej sukni ślubnej z długim welonie. Ty również możesz mieć śnieżnobiałą długą suknię oraz piękny welon. To przecież Twój ślub nie musisz się ograniczać.
Przeczytaj też: https://www.e-warsaw.pl/slub-cywilny/
Ślub Cywilny – podstawowe informacje
Narzeczeni udają się do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie zgłaszają wolę zawarcia związku małżeńskiego. Miesiąc przed wyznaczonym terminem muszą stawić się powtórnie, aby potwierdzić datę ślubu. Opłata skarbowa wynosi 84 złote. Wtedy ważne jest również okazanie odpowiednich dokumentów takich jak: dowody tożsamości, odpisy skróconych aktów urodzenia i złożyć pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego.
Czym ślub cywilny się różni od ślubu kościelnego?
W pierwszej kolejności należy wymienić znacznie krótszy czas oczekiwania na datę ślubu, znacznie mniejsze są także koszty ( koszt ślubu kościelnego zaczyna się do 200 zł wzwyż). Inna jest także przysięga małżeńska. W przypadku ślubu cywilnego brzmi ona następująco: Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe. Tę samą przysięgę składa panna młoda.
Ile czasu trwa ślub cywilny?
Cała ceremonia zaślubin Trwa nie więcej niż 20 minut. Na początku Urzędnik mówi o tym, jaka jest rola małżeństwa. Po tym pada pytanie o to, czy państwo młodzi chcą zawrzeć małżeństwo i sprawić, aby było ono zgodne, trwałe i szczęśliwe. Następnie padają słowa przysięgi z ust pary młodej i zakładanie obrączek. W tym momencie następuje podpisanie aktu małżeństwa. Urzędnik informuje o tym, że pan młody może pocałować pannę młodą. I w ten sposób para młoda staje się małżeństwem.