Rak piersi - rokowania

Rak piersi jest najczęściej występującą chorobą onkologiczną u kobiet.

Okazuje się, że tylko połowie pacjentek udaje się wygrać z nim walkę. Co ważne, w ostatnich 30 latach zwiększyła się zachorowalność na tego rodzaju chorobę. Zwiększyła się też niestety śmiertelność. Poznajcie statystyki dotyczące występowania raka piersi.

Rokowania przy występowaniu raka piersi

Im nowotwór piersi zostanie wykryty szybciej, tym pacjentka ma większe szanse na całkowite wyleczenie. Rak piersi we wczesnej fazie daje też o wiele większą szansę na brak przerzutów. Okazuje się, że rocznie na raka piersi umiera rocznie blisko 500 tysięcy kobiet na całym świecie. Wylicza się, że za 10 lat liczba ta może wzrosnąć do 800 tysięcy.

Pocieszający jest fakt, że praktycznie wszystkie kobiety ze zdiagnozowanym rakiem piersi przeżywają do 5 lat od rozpoznania raka i podjęcia leczenia. Z drugiej jednak strony u 30% z nich pojawiają się groźne przerzuty. Te występują najczęściej na węzłach chłonnych, wątrobie, nerkach, płucach, kościach. Wtedy przeżywalność to jedynie 25%, a średni czas przeżycia to maksymalnie 2 lata.

Fakty i mity na temat raka piersi

To nieprawda, że rak piersi występuje częściej u kobiet, które natura obdarzyła dużymi piersiami. Znaczenia nie ma także karmienie piersią. Ryzyko zachorowania na raka piersi nie wzrasta też u pań, które zdecydowały się na implanty. Nowotworem piersi nie można się również zarazić.

Co ważne, nie każdy guz w gruczole piersiowym oznacza nowotwór złośliwy. Rak piersi diagnozowany jest tylko u 1 na 10 kobiet, u której wykryto zmianę. Najlepszą metodą diagnostyczną jest badanie usg u młodych kobiet – łatwo można znaleźć gabinet, w którym takowe jest realizowane, wystarczy wpisać hasło typu „usg piersi warszawa”. Kobiety starsze powinny wykonywać mammografię.

Czy da się zapobiec chorobie?

Niestety, nie ma jednej, skutecznej metody, która zabezpieczałaby w pełni kobiety przed chorobą nowotworową piersi. Na pewno można jednak określić czynniki ryzyka, przez które rak złośliwy wystąpi z większym prawdopodobieństwem.

Do takich zalicza się:

  • długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • wiek kobiety powyżej 35 lat,
  • pojawienie się pierwszej miesiączki w młodym wieku,
  • wystąpienie późnej menopauzy,
  • urodzenie dziecka po 30 roku życia,
  • choroba nowotworowa piersi w rodzinie.

Uwaga!

Należy pamiętać, że dane statystyczne nie mogą dawać jednoznacznej odpowiedzi w zakresie postępowania choroby, wyleczenia czy zgonu pacjentki. Wiele zależy od indywidualnych preferencji i nigdy nie da się przewidzieć, w którą stronę rozwinie się rak. Istnieje też wiele przypadków tzw. cudownych ozdrowień, a panie cieszą się dzisiaj pełnym zdrowiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here