Jeśli masz psa, z pewnością będziesz potrzebował również obroży, aby móc codziennie wyprowadzać go na długie przyjemne spacery. Jakie modele są dostępne i jaka obrożę wybrać?
Obroże — jaki materiał wybrać?
W sprzedaży dostępne są różnorodne modele, różniące się od siebie nie tylko materiałem, ale również kolorem, czy sposobem wykonania. Przede wszystkim warto zastanowić się, jaka obroża będzie najlepsza dla pupila — miękka, ale solidna, czy może twarda, surowa i mająca funkcję powstrzymywania psa przed wyrywaniem się. Najczęściej spotyka się obroże:
- skórzane
- materiałowe (parciane)
- taśmowe
- metalowe (głównie łańcuszkowe lub kolczatki)
- sznurkowe, które są dość rzadkie w naszych sklepach
- przeciwinsektowe, jak obroża Foresto
Obroże metalowe nie tylko wspaniale się prezentują, ale są również wyjątkowo wytrzymałe. Dobrze się sprawdzą przy psach, które już nie rosną, ale też nie wyrywają się, chodzą przy nodze. Materiałowe i taśmowe mają zwykle wygodną regulację, więc rosną razem z psem, są też najtańsze i najbardziej miękkie. Skórzane obroże należą do tych szlachetnych i pięknych, ale również nieco szybciej zużywających się — są lepsze dla psów, które nie szarpią na smyczy. Z kolei obroża Foresto, przeciw pchłom i kleszczom, to zupełnie inny rodzaj obroży, która ma za zadanie tępić i zapobiegać inwazjom insektów, a nie utrzymywać smycz. Nie poleca się jej do zaczepiania smyczy — wykonana jest z mocnej gumy, jednak może ulec przerwaniu.
Jak działa obroża Foresto i jak wybrać najlepszą?
Obroża Foresto to rodzaj obroży, którą psom można bardzo łatwo założyć, i której raczej nie będą ściągać — psy łatwo przyzwyczajają się do „biżuterii”na swojej szyi. W tym miejscu skóra zwierzęcia jest najlepiej ukrwiona i najcieplejsza, więc bytować tu może wiele pasożytów. Są one praktycznie nie do uniknięcia, nawet gdy pies spaceruje jedynie po osiedlowych uliczkach, gdyż kleszcze mogą czychać wszędzie. Obroże przeciwkleszczowe i przeciwpchelne są nasączone specjalnymi substancjami, które nie szkodzą psu, ale są bardzo nieprzyjemne i toksyczne dla insektów, dlatego działają one tak skutecznie i długo — nawet do 8 miesięcy! Najlepszą obrożę Foresto wybierzesz podobnie jak inne — znając obwód szyi swojego pupila. Wybierając obrożę, warto kupić tę nieco większą, pozwalającą wygodnie zahaczyć ją o dziurkę lub specjalną klamrę. Nawet przy lekkim poluzowaniu zacisku obroża nie powinna całkowicie się rozłączyć. Warto zmierzyć szyję psa zwykłym centymetrem krawieckim, by wybrać odpowiedni, czyli o około 15 cm dłuższy model zapewniający psu pełen komfort noszenia.