pilot

Pilot samolotu jest to osoba, która przede wszystkim zajmuje się jego pilotowanie. Wykonuje to zgodnie z zasadami Bezpieczeństwa oraz sztuką lotniczą, określeniem i kontrolowanie parametrów lotu oraz zapewnieniem bezpieczeństwa pasażerom i założę znajdującej się na pokładzie. Dzisiaj jednak przyjrzymy się nieco kwestii jak zostać pilotem samolotu. Zaczynamy!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-pilotem-samolotu/ 

Kto może zostać pilotem?

Jest to przykre, ale nie może zostać nim każdy. Taki zawód nie jest zawodem z przypadku. Nie każda osoba nadaje się na takie stanowisko i jest to absolutnie zrozumiałe. W końcu pilot nie tylko odpowiada za sam siebie, ale również za osoby znajdujące się w samolocie. W celu wykonywania takiego zawodu, niezbędne są zdobyte licencje. Wymagają one od kandydata dużej determinacji, wysiłku intelektualnego, a także nakładów finansowych. Pilot samolotu może być to osoba, która cechuje się odpowiedzialnością, skrupulatnością, podzielności uwagi , spostrzegawczością, umiejętnością koncentracji na wiele godzin, a także odpornością na silny stres i umiejętnością zachowania w takich sytuacjach zimnej krwi.

W jaki sposób zostać pilotem samolotu?

W przypadku, kiedy marzy ci się praca w takim zawodzie, musisz przygotować się na ostry wycisk. Czeka Cię wiele godzin szkoleń teoretycznych jak i praktycznych. Po nich czekają ciężkie egzaminy oraz naprawdę duże wydatki. Jest to oczywiście inwestycje, jako że piloci naszym kraju nie zarabiają mało, i jednak nie każdy ma możliwość wyłożenia dużej kwoty na start i jest to oczywiście jak najbardziej zrozumiałe. Przede wszystkim, żeby zostać pilotem samolotu, koniecznie należy posiadać odpowiednie licencje. Mogą one różnić się od siebie w zależności od tego, jakimi samolotami chcemy latać. Spośród kilku rodzajów licencji wyróżniamy:

PPL(A) — Private Pilot Licence (Aircraft)

Private Pilot License jest to podstawowa licencja turystyczna, która uprawnia do latania rekreacyjnego w dobrych warunkach atmosferycznych, oznacza to, że latasz wyłącznie na własny użytek, nie przewozisz pasażerów jako zarobek.

CPL – Commercial Pilot Licence

Commercial Pilot Licence jest to licencja pilota zawodowego, dzięki której ma on możliwość pilotować samoloty zarobkowo (jednak tylko maszyny o masie do 5,7 tony i zabierające na pokład do 9 pasażerów).

ATPL – Airline Transport Pilot Licence

Airline Transport Pilot Licence to najwyższy stopień, jaki pilot zawodowy może posiadać w lotnictwie cywilnym. Licencja taka umożliwia sterowanie maszynami o masie powyżej 5,7 tony i zabierającymi na pokład ponad 9 pasażerów. Jest to licencja liniowa, która umożliwia pilotowanie samolotów pasażerskich.

Cechy idealnego kandydata i minimalne wymagania lotnicze 

Idealny kandydat na stanowisko pilota powinien:

  • znać język angielski w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację
  • cechować się wysoką kulturą osobistą
  • posiadać doświadczenie w lotnictwie dyspozycyjnym
  • posiadać nienaganną opinię w swoim aktualnym środowisku pracy
  • posiadać bardzo dobrze rozwinięte umiejętności współpracy i komunikacji z ludźmi
  • class rating na PC12 będzie dodatkowym atutem

Minimalne wymagania lotnicze:

  • LICENCJA ATPL(A) LUB ATPL(A) FROZEN
  • 1 500 H TT
  • 250 H PIC / 500 H PICUS
  • ICAO LEVEL 4

Zobacz też: http://www.ozsk.pl/jak-wyglada-praca-pilota-samolotu/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here