Jak zatrudnić Ukraińca?

Łatwo się domyślisz, że jeśli chodzi o Unię Europejską, Polska przoduje jeżeli chodzi o ilość przybyszów z państw trzecich, chcących dla nas pracować. Przykładowo w samym 2016 roku wydano w Polsce 494 tysiące dokumentów pozwalających przyjezdnym ze wschodu na pobyt i podjęcie pracy. Liczba ta stanowi aż 58 procent wszystkich pozwoleń w Unii Europejskiej! Zdecydowana większość bo blisko 60 procent Ukraińców zatrudnionych w Polsce to mężczyźni w wieku od 20 do 39 lat. Jak wiadomo, w naszym kraju ostatnie czasy są ciężkie dla pracodawców. Może warto zadać sobie pytanie, jak zatrudnić Ukraińca?

Jak zatrudnić Ukraińca?

Jak zatrudnić Ukraińca?Skoro w naszym społeczeństwie brakuje rąk do pracy, przybysze mogą okazać się deską ratunku naszej gospodarki. Aby Ukrainiec mógł podjąć legalnie pracę w Polsce, w pierwszej kolejności potrzebny mu jest tak zwany tytuł pobytowy. O ten tytuł pobytowy musi ubiegać się sam pracownik. Jednak po stronie pracodawcy również stoi cały szereg obowiązkowych czynności. Na początku najważniejsze jest zezwolenie na pracę cudzoziemca albo pracę sezonową, bądź też wpis do ewidencji oświadczeń o powierzaniu pracy cudzoziemcowi. Gdy posiada już przed chwilą wymienione powinien kolejno: podpisać z Ukraińcem umowę a wcześniej przedstawić ją przetłumaczoną na język ukraiński. Zrobić kopię dokumentu pobytowego cudzoziemca i powierzyć pracę w warunkach jak na spisanym zezwoleniu lub oświadczeniu. Jeśli ma to uzasadnienie w wybranej formie zatrudnienia, musi zgłosić pracownika do ubezpieczenia społecznego.

Dodatkowo zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2018 roku musi przekazać informację o podjęciu lub niepodjęciu pracy cudzoziemca w terminie do 7 dni od daty rozpoczęcia pracy wskazanej w oświadczeniu. Jak zatrudnić Ukraińca będąc osobą prywatną? Jest to jak najbardziej możliwe, na przykład gdy chcemy legalnie zatrudnić pomoc do sprzątania w domu. W tym celu należy udać się do powiatowego urzędu pracy i zarejestrować oświadczenie, na którego podstawie cudzoziemiec może wykonywać pracę przez okres maksymalnie 6 miesięcy w przeciągu kolejnych 12 miesięcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here