Jak zatrudnić dobrego barmana?

Praca za barem jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które mają określone cechy. Tylko niektórzy są w stanie nie tylko nawiązać odpowiedni kontakt z gośćmi, ale także stanowić wizytówkę lokalu. 

Dobry barman, czyli kto?

Z barmanem jest trochę jak z szefem kuchni. Osoby w obu tych zawodach, jeśli są wystarczająco dobre, nie mają problemu ze znalezieniem pracy, a co za tym idzie – ich pracodawcy niechętnie się z nimi rozstają. Dobrze wynagradzany barman, który wie, że bar to jego królestwo, nie będzie zainteresowany zmianą miejsca pracy. Pracy, która zresztą dla wielu przedstawicieli zawodu jest również pasją. 

Szczegółowy zakres obowiązków barmana zależy od specyfiki lokalu. Będą więc takie miejsca, w których osoba na tym stanowisku nie będzie opuszczać baru, a będą też lokale, w których przy braku klientów przy barze barman będzie oddelegowany do pracy na sali. Tak czy inaczej, jego pracą jest, poza sporządzaniem i wydawaniem napojów, współtworzenie wizerunku lokalu. 

Cechy barmana doskonałego

Barman oczywiście musi mieć fach w ręku, a to widać już podczas nalewania przez niego piwa czy soku. Powinien nie tylko doskonale znać się na tym, co serwuje się w lokalu, ale również potrafić sporządzać nietypowe drinki na specjalne życzenia klientów. Smak u barmana jest tak samo ważny, jak u szefa kuchni – tego nie da się nauczyć. Barmana cechować powinny operatywność, uczciwość, ponadprzeciętne umiejętności interpersonalne oraz zdolności manualne. Powinien być to człowiek, który potrafi zadbać o porządek w miejscu swojej pracy, bo jego zadaniem jest przygotowanie stanowiska, zachowanie go w czystości oraz dbałość o szkło i akcesoria jak miarki barmańskie, mieszadełka, nalewaki, kruszarki do lodu i wszelkiego rodzaju inny sprzęt niezbędny w codziennej pracy. Dobrze, jeśli barman ma za sobą szkolenia barmańskie czy kurs sommelierski – to on w końcu będzie specjalistą od alkoholi w lokalu. Pozostają jeszcze najbardziej typowe umiejętności, czyli obsługa kasy fiskalnej i umiejętność sporządzania raportów z pracy.

Co przekonuje do wyboru konkretnego kandydata?

Wymarzony barman to przede wszystkim osoba kontaktowa, z którą dobrze rozmawia się o wszystkim – i tę cechę można wyczuć już po kilku sekundach. Poza tym dobrze wiedzieć, że nasz przyszły pracownik jest osobą cierpliwą i żądną wiedzy. Trudno ocenić wartość pracownika, który sam się szkoli, dba o rozwój własnych umiejętności i potrafi rozsądnie je wykorzystać. Doceniany u barmana zestaw cech to połączenie asertywności z łatwością nawiązywania kontaktów i kreatywnym podejściem do rozwiązywania problemów. Dbałość o wygląd, znajomość języków i odpowiednie podejście do ludzi to cechy, których również nie można w tej pracy nie docenić. 

Jeśli znajdziemy osobę, która nie tylko przygotowuje świetne drinki, ale potrafi też w wykonywać swoją pracę w sposób prokliencki, powinniśmy zadbać o jej odpowiednie wynagrodzenie i stworzenie dobrych warunków pracy. Niejednokrotnie dokupienie kilku akcesoriów czy wymiana elementów baru na prośbę barmana bardzo nam się opłaci, a barmanowi ułatwi pracę. Ważne, by jego związek z lokalem nie opierał się wyłącznie na umowie o pracę – barman powinien być autentycznie zainteresowany życiem lokalu i czerpać przyjemność z jego współtworzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here