Jak ugotować flaki?

Flaki – brzmi jakoś tak nieprzyjemnie, ale smakuje wybornie! Przynajmniej zdaniem zwolenników tej popularnej potrawy. W kuchni polskiej danie, którego nazwa pochodzi od głównego składnika, jakimi są wnętrzności zwierzęce, znane jest od czasów Średniowiecza. Przekazy historyczne potwierdzają, że gęsta, pożywna zupa zwana flakami podawana była na stołach rycerskich a nawet królewskich już w XIV wieku. Do przygotowania potrawy używa się żołądków wołowych. Można również wykorzystywać żołądki wieprzowe oraz pozyskane z jeleni, saren, łosi.

Flaki w różnych odmianach smakowych znane są w kuchniach wielu państw słowiańskich a także w Austrii, Francji, Włoch oraz w licznych państwach azjatyckich.

Jak ugotować flaki?

Miłośników tej niezwykłej potrawy jest bardzo wielu, ale jak ugotować flaki naprawdę smaczne, wiedzą nieliczni.

Jak ugotować flaki?Najważniejsze są dobrej jakości produkty – żołądki zwierzęce powinny być starannie oczyszczone i ugotowane przed pokrojeniem. Gotować się powinno co najmniej dwa – trzy razy. Pierwsze gotowanie (lub dwa pierwsze gotowania) powinno trwać kilka minut. Ostatnie gotowanie to czas na tyle długi, aby podroby stały się prawie miękkie.
Ugotowane żołądki odstawia się do ostudzenia, a w tym czasie można przygotować wywar. Im więcej składników dodamy do wywaru, tym bogatszy będzie smak całej potrawy – żołądki same w sobie bogactwem smaku nie są, warto więc przygotować wieloskładnikowy wywar. Aby taki efekt uzyskać do dużego garnka z zimną wodą trzeba włożyć kawałki mięsa różnego rodzaju: indyka (skrzydło, szyję), kury (kurczaka), wołowiny (żebra, antrykot). Mięso gotuje się do miękkości – oddzielone od kości i pokrojone w kawałki dodaje się do potrawy pod koniec gotowania.

Do gotowanego wywaru dodaje się również marchew, pietruszkę, seler cebulę oraz przyprawy (ziarna ziela angielskiego i pieprzu oraz liść laurowy).

Gotowy wywar trzeba przecedzić, dodać do niego pokrojone w paski żołądki i dalej gotować. Gdy żołądki będą zupełnie miękkie należy przyprawić całość solą a także pieprzem, imbirem, majerankiem. Po dodaniu mięsa uzyskanego z gotowania wywaru można zagęścić całość jasną zasmażką z mąki i masła. Dla uzyskania lepszego efektu wizualnego można dodać pokrojoną w kostkę marchew z wywaru.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here