Jak przycinać winogron?

Winogrona są jednymi z najsmaczniejszych owoców sezonowych. Mimo, że najlepiej rosną na południu Europy, z powodzeniem uprawiane są także w Polsce. Dobre odmiany dają duże i słodkie owoce, które doskonale nadają się do bezpośredniego zjedzenia, jak i do przetworów i win. Winorośl może także stanowić ozdobę ogrodu, jednak w celu uformowania rośliny, zachowania jej w dobrej kondycji oraz zdrowiu, konieczne jest jej przycinanie. Zabieg ten niezbędny jest także, aby skłonić roślinę do dobrego owocowania. Jak przycinać winogron?

Jak przycinać winogron?

Jak przycinać winogron?Cięcie należy wykonywać w okresie spoczynku rośliny, najlepiej na przedwiośniu, kiedy roślina nie rozpoczęła jeszcze wegetacji po zimie. Pobudzi to roślinę do wykształcania nowych pędów. Zabieg wykonany w późniejszym terminie spowoduje, że z pędów będzie wydzielać się sok, którego utrata prowadzi do osłabienia rośliny i opóźnienia gojenia się ran po cięciu. Zwiększa się tym samym ryzyko infekcji przez drobnoustroje chorobotwórcze. Zbyt wczesne przycięcie może z kolei doprowadzić do przemarzania pędów.

Przed cięciem dobrze jest zapoznać się z wymaganiami odmiany rosnącej w naszym ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że zbyt słabe przycinanie nie daje dobrych skutków. Jak przycinać winogron aby pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pędów? Urodzaj owoców dobrej jakości zapewnia radykalne cięcie. Zdrewniałe części winorośli usuwa się za pomocą sekatora lub piłki ogrodniczej. Większe zranienia należy zabezpieczyć odpowiednim preparatem.

Wyróżniamy kilka sposobów skracania zdrewniałych pędów

Cięcie krótkie polega na pozostawieniu na łozie od 1 do 4 pąków. Cięcie średnie to skrócenie łozy do 5–8 pąków, natomiast cięcie długie polega na pozostawieniu więcej niż 8 pąków. Cięcie formujące wykonuje się, aby nadać krzewowi pożądaną formę. Przeprowadza się je na młodych krzewach przez kilka pierwszych lat. Nowe krzewy skraca się na dwa pąki. W pierwszym roku od posadzenia winorośl należy prowadzić na dwa pędy. Jeśli pojawi się więcej latorośli, należy wyłamać je, pozostawiając tylko dwie najsilniejsze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here