Jak postarzyć drewno? - poradnik

Naturalnie drewno starzeje się pod wpływem różnych czynników. Istotny oczywiście jest czas, ale działają również warunki atmosferyczne oraz codzienne użytkowanie. Nowoczesne trendy pomimo tego że jest dostęp do całych kolekcji nowych mebli, bardzo wyraźnie kierują się w stronę rękodzieła i postarzanie drewna jest jednym z ciekawszych efektów, jakie można uzyskać w domowej pracowni. Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala dać drugie życie nieco zniszczonym meblom, a po drugie zapewnia oryginalny wygląd i niepowtarzalność, ponieważ nie da się stworzyć dwóch identycznych efektów. Najczęściej w tym procesie sięga się po jasne neutralne pastelowe kolory. One świetnie wpisują się w styl vintage, prowansalski czy też shabby chic. Dowiedz się, jak postarzyć drewno z artykułu i uzyskać taki efekt, o jakim marzysz.

Postarzanie drewna za pomocą patynowania

Przed postarzaniem mebla przede wszystkim należy go odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musi zostać wyczyszczony, a do tego potrzebna będzie folia malarska, rozpuszczalnik, papier ścierny, szpachelka i rękawiczki. Te elementy pomogą ci usunąć farbę lub lakier z powierzchni mebla w taki sposób, by uzyskać surowe drewno. Całość należy wykończyć papierem ściernym, a wszystkie pyłki i zabrudzenia usunąć lekko wilgotną ściereczką. Metod postarzania drewna jest dość dużo. Pozwalają one przede wszystkim osiągnąć zamierzony efekt, a tym samym wpisać się w aranżacje mieszkania, domu letniskowego czy też tarasu. Jednym z najchętniej wykorzystywanych sposobów postarzania jest patynowanie drewna. Polega ono na pokryciu farbą akrylową przygotowanego podłoża, następne maluje się całość jasnym kolorem. Więcej o malowaniu drewna znajdziesz na stronie – http://malowaniedrewna.com.pl/. Gdy całość wyschnie, powierzchnię się szlifuje tam, gdzie położyłeś ciemną farbę – czyli na wszystkich krawędziach oraz elementach dekoracyjnych. W ten sposób uzyskuje się lekkie przetarcia.

Postarzanie drewna za pomocą szczotkowania

Szczotkowanie drewna to najprostszy sposób, aby uzyskać ciekawy efekt na drewnianych meblach lub też innych powierzchniach. Dzięki ścieraniu warstwy drewna uzyskuje się rysy i żłobienia, które są niezwykle charakterystyczne dla powierzchni z historią. Do tego wykorzystuje się druciane szczotki, które idealnie pomagają w uzyskaniu ciekawego efektu. Po zabiegu całość przeciera się wełną stalową, lakieruje, woskuje lub olejuje. Ten zabieg dodatkowo nadaje elegancki wygląd.

Postarzanie drewna za pomocą przecierania

Kolorowe przecierki to jeden z ulubionych sposób postarzania mebli. Do tego wykorzystuje się farbę kredową. Po wyschnięciu warstwa matowieje, a dodatkowe efekty można uzyskać już poprzez wybór sposobu nakładania. Ciekawe rezultaty może dać użycie wałka czy pędzla. Farba kredowa daje wrażenie prześwitywania kolejnych warstw, a przecieranie drewna dodatkowo pogłębia to wrażenie. Poza tym ta metoda jest idealna, by wykorzystać złocenia na wybranych elementach. Przecierki mają również zastosowanie przy farbach akrylowych – to najszybszy i najprostszy sposób postarzania drewna. Co istotne, to my decydujemy o efekcie końcowym, o tym jak duże i jak mocne będą przecieki. Dodatkowo efekt mogą pogłębić dedykowane dodatki w postaci na przykład stylizowanych uchwytów.

Przede wszystkim charakterystyczne żłobienia, nałożenie dwóch kontrastujących kolorów czy też wykorzystanie nierówno ułożonych warstw pozwala nadać meblom i innych elementom użytkowym bardzo wyraźny i charakterystyczny styl. To wymaga pracy, ale efekt jest zachwycający na każdym kroku. Co istotne, nie da się go powtórzyć, a to największa zaleta w dobie mebli z sieciówek i przewidywalnych rozwiązań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here