Dyskopatia – problem społeczny

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nadmierne dźwiganie czy otyłość, to tylko niektóre z przyczyn występowania dyskopatii.

Okazuje się, że nawet 90% dorosłych Polaków przynajmniej raz narzekało na ból pleców, a blisko połowę taki dyskomfort dopada regularnie. Dyskopatia jest schorzeniem kręgosłupa, którą w gabinetach ortopedycznych rozpoznaje się najczęściej. Co ważne i niepokojące, diagnozowana jest u coraz młodszych pacjentów.

Czym jest dyskopatia?

To schorzenie polegające na tzw. wypadnięciu dysku. Najczęściej występuje w odcinku lędźwiowym i nazywana jest również przepukliną kręgosłupa. Dyskopatia przynosi ogromny ból, a nawet odrętwienie, przez co chory z trudnością może prowadzić aktywność fizyczną albo ta jest całkowicie wykluczona. Wszystko przez to, że dysk, czyli kręg kręgosłupa uwypuklił się bądź przesunął i uciska na nerwy. Z tego powodu chory może odczuwać też zawroty głowy, a nawet tracić świadomość bądź przytomność. Nie ma wątpliwości, że dyskopatię należy jak najszybciej niwelować, a do profesjonalnej diagnostyki oraz skutecznego leczenia niezbędny jest neurochirurg. Warszawa czy inne duże miasta w naszym kraju na szczęście dysponują szeroką ofertą placówek medycznych, w których pacjenci z tego typu schorzeniem kręgosłupa mogą uzyskać natychmiastową pomoc. Pamiętajmy, że w większości przypadków leczenie dyskopatii we wstępnej fazie rozwoju jest nieinwazyjne, czyli w pełni bezpieczne dla chorego. Leczenie jest zachowawcze i niewymagające. Dopiero w skrajnej fazie, kiedy dyskopatia doprowadza do trwałych zniekształceń i zwyrodnień, konieczna staje się operacja chirurgiczna kręgosłupa.

Jak zwalczać dyskopatię?

Wiele zależy od stopnia zaawansowania dyskopatii. W początkowym stadium zalecany jest przede wszystkim odpoczynek i leżenie, ewentualnie rehabilitacja i fizjoterapia. Operacje chirurgiczne wykonuje się, kiedy dyskopatia jest już postępująca i przyczynia się do trwałych zwyrodnień. Na szczęście dzisiaj taki zabieg nie wiąże się już z szeregiem możliwych powikłań i długą rekonwalescencją połączoną z rehabilitacją. Zabieg nie jest inwazyjny, za to niemalże natychmiast przywraca pacjenta do sprawności fizycznej. Bóle kręgosłupa ustępują, chory może znowu być aktywny, a nawet uprawiać sport.

Apel specjalistów

Brak czasu to jedna z przyczyn bagatelizowania problemu. Niestety pacjenci z dyskopatią nie zgłaszają się od razu do specjalistów. Ratują się poprzez stosowanie środków przeciwbólowych. Te zwalczają jednak objawy bólowe, a nie przyczynę dyskopatii, więc ta dalej postępuje.

Ortopedzi oraz neurochirurdzy zwracają uwagę na fakt, by nie lekceważyć pierwszych niepokojących symptomów. Aby uniknąć skomplikowanych zabiegów operacyjnych, zaleca się przede wszystkim wzmożoną aktywność fizyczną oraz redukcję otyłości. Już łagodna zmiana trybu życia najczęściej pozwala zadbać o sprawność kręgosłupa i zachowanie go w odpowiednim stanie. Bez dolegliwości bólowych można przecież odczuwać o wiele większy komfort codziennej aktywności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here