Dieta ketogenicza

Wysokotłuszczowa dieta, która sprawi, że schudniesz? Owszem, to możliwe! Dieta ketogeniczna polega na zmianie proporcji źródeł energii u człowieka. Tradycyjna dieta zawiera 50% węglowodanów, 15% białka i 35% tłuszczów. Menu diety ketogenicznej różni się od niej diametralnie. Tłuszcze stanowią jego 75-80%. Przez minimalne dostarczanie węglowodanów, będących głównym źródłem energii, organizm człowieka zaczyna poszukiwać alternatywy. Dzięki temu następuje spalanie tłuszczów. Dieta ketogenna ma za zadanie dostarczyć organizmowi minimalną dzienną dawkę węglowodanów. W konsekwencji prowadzi to do zjawiska ketozy. Co to oznacza? Jest to stan metaboliczny, w którym dochodzi do zwiększenia stężenia ciał ketonowych we krwi. Twój organizm zaczyna tworzyć energię z tłuszczów w związku z czym dochodzi do ich spalania.

Dla kogo stworzona jest keto dieta?

Przede wszystkim dla tych, którzy chcą zmniejszyć masę ciała. Ze spadkiem glikogenu wiąże się zmniejszenie poziomu wody nagromadzonej w organizmie. Taka dieta będzie również wskazana dla osób, które zmagają się z padaczką, zespołem Retta, stwardnieniem guzowatym, zespołem Dravet, zespołem Doose czy insulinoodpornością. Pozytywne skutki stosowania diety keto zauważono w leczeniu Alzheimera oraz Parkinsona. Są również opinie sugerujące, że zastosowanie diety ketogeniczej pomaga w walce z nowotworami. Nie ma jednak jednoznacznych badań na ten temat. W każdym w tych wypadków ważna jest konsultacja menu ze specjalistą.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Wysoka zawartość tłuszczów nie oznacza, że możemy delektować się mnóstwem przetworzonych potraw. Ważne aby dieta ketogeniczna zawierała zdrowe tłuszcze. Są nimi tłuszcze nasycone, które znajdziemy między innymi w wołowinie, jagnięcinie, wieprzowinie, maśle, smalcu, śmietanie, mleku, serach żółtych czy oleju kokosowym. Tłuszcze nienasycone pochodzenia zwierzęcego – np. te zawarte w rybach – również nam nie zaszkodzą.

Ograniczenie przetworzonych produktów, zawierających konserwanty jest niezwykle pozytywnym aspektem dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wyrównuje się również ciśnienie krwi oraz spada poziom złego cholesterolu i insuliny.

Głównym źródłem białka w diecie keto powinno być mięso oraz jajka. Powinny one pochodzić z odpowiedniej hodowli. Węglowodany natomiast powinniśmy czerpać z warzyw i owoców. Odpowiednie będą te z jak najmniejszą ilością cukru.

Dieta ketogeniczna powinna zawierać 3 posiłki z identycznymi proporcjami biała, tłuszczu i węglowodanów. Zaleca się również suplementację sodem, wapniem i potasem, ponieważ w stanie ketozy zachodzi wzmożona utrata elektrolitów.

Więcej na temat tego co jeść na diecie ketogenicznej dowiesz się od keto specjalistki Anety z portalu ketowariatka.pl

Czego nie powinna zawierać keto dieta?

Niestety jadłospis diety ketogenicznej wyklucza również kilka produktów. Zabronione są jakiekolwiek słodycze, słodzone soki czy gazowane napoje oraz alkohol. Na ten czas odkładamy również produkty pszenne, kukurydzę, makarony i ryż. Niewskazane są też te zawierające skrobię – takie jak ziemniaki, banany czy płatki owsiane. W naszej lodówce zabraknie miejsca na wszelakie produkty „light”.

Kto nie powinien stosować diety ketogenicznej?

Przede wszystkim – każdy zainteresowany zastosowaniem takiej diety powinien wcześniej skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Tylko wtedy przyniesie ona pozytywne skutki. Dietetyk dokładnie wytłumaczy nam co jeść na diecie ketogenicznej, a czego należy unikać w naszym wypadku. Ustalone przez niego menu należy stosować przez odpowiedni okres czasu.

Keto diety na pewno nie powinny stosować osoby mające problemy z nerkami, wątrobą czy tarczycą. Każda dieta – nie tylko ketogeniczna – powinna być stosowana pod okiem specjalisty. Ustalanie diet odchudzających na własną rękę może być niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here