Czy warto być księgową

Jak zostać księgową? Jakie obowiązki zawodowe wykonuje księgowa w ramach swojej pracy? Ile zarabia? Czego wymaga się od księgowych i czy ta profesja może dawać satysfakcję z pracy? O tym wszystkim piszemy poniżej. Okazuje się, że zawód księgowej wciąż cieszy się ogromnym powodzeniem, a liczni specjaliści widzą w nim ogromny potencjał. Nie bez powodu jest uznawany za jeden z zawodów przyszłości, który daje profesjonalnym księgowym ogrom możliwości.

Czy każdy może być księgowym?

Oczywiście, że nie. Po pierwsze, konieczne są profesjonalne szkolenia księgowe, ale liczą się też same kompetencje przyszłego księgowego. Nie da się ukryć, że ten zawód przez licznych uznawany jest za nudny. Nie można jednak powiedzieć, że nie jest rozwijający. Wręcz przeciwnie. Osoby, które chcą w ramach zawodowych obowiązków realizować rozliczenia finansowe, muszą się stale dokształcać.

To zawód dla opanowanych, introwertyków, umysłów matematycznych, dla tych, którzy potrafią pracować pod presją stresu i czasu, samodzielnie. Księgowy musi być doskonale zorganizowany, ale i komunikatywny. Liczy się też odpowiedzialność, dokładność, precyzja. Sam kurs rachunkowości nie zmieni cech osobowości, pozwoli tylko nabyć konieczną wiedzę.

Na jakie zarobki może liczyć księgowa?

Wiele zależy od zajmowanego stanowiska, rodzaju pracy, doświadczenia, rozwoju zawodowym poprzez uczęszczanie na szkolenia. Księgowość daje różne możliwości zawodowej pracy. Można prowadzić samodzielne biuro księgowe, pracować w takowym albo zatrudnić się na etat w dziale księgowym dużego przedsiębiorstwa.

Na największe zarobki mogą liczyć samodzielni księgowi, główni księgowi, a najmniej zarobią ci, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w tym zawodzie, na przykład odbywają staż w wybranym biurze rachunkowym. Zarobki są naprawdę zróżnicowane, wynoszą od średnio 2 tysięcy złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Więcej zarobi oczywiście księgowy z wieloletnim doświadczeniem, który odbył szereg prestiżowych kursów, zdobył ważne certyfikaty i tytuły liczące się w tym sektorze rynku.

Chętnych, by wykonywać zawód księgowego, jest ogrom. Pokazuje to tylko popularność tej profesji, ale też zalety, jakimi charakteryzuje się ten zawód. Większość widzi w nim duży potencjał, możliwości stałego rozwoju, ciekawe wyzwania zawodowe, ale też wystarczające zarobki. Nie straszy konieczność stałego dokształcania się, jest to raczej uznawane za plus.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here