Cena okien drewnianych, a cena okna plastikowego, które wybrać?

Wybierając okna do swojego domu lub mieszkania, często wahamy się pomiędzy oknami drewnianymi a oknami plastikowymi. I jedne i drugie mają wiele zalet. Cena okien drewnianych zazwyczaj uchodzi jednak za wyższą niż cena okna plastikowego. Czy rzeczywiście tak jest? Na jakie parametry zwrócić uwagę, porównując ceny?

Czy wyższa cena okien drewnianych niesie ze sobą również wyższą jakość?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Jakość i cena okien drewnianych zależy bowiem od parametrów, jakie wybierzemy.  Mogą się one znacząco różnić od okien plastikowych lub być bardzo zbliżone. Ramy okien drewnianych uchodzą za cieplejsze, jeśli jednak wybierzemy wielokomorowe okna plastikowe o profilach dobrej klasy, ich współczynnik przenikania ciepła będzie zbliżony. Pamiętajmy także o tym, że ilość przepuszczanego przez okno ciepła zależy także od zastosowanego pakietu szybowego. W tym przypadku wybór mamy taki sam, niezależnie od tego, czy decydujemy się na okna drewniane, czy plastikowe. Okna plastikowe i drewniane mogą być tak samo szczelne. Drewno pokrywane jest różnego rodzaju impregnatami, dlatego nie przepuszcza więcej powietrza niż plastikowe ramy. Jeśli mamy wentylację grawitacyjną jedne i drugie powinny mieć współczynnik infiltracji co najmniej 0,3.

Dla wielu osób ważniejsza niż cena okien drewnianych jest ich estetyka. Nadają one bowiem zarówno wnętrzom, jak i elewacji budynku ponadczasowej elegancji. Ich minusem jest konieczność konserwacji. Jest to zabieg wymagający nieco pracy, ale po jego przeprowadzeniu okna wyglądają jak nowe. W przypadku okien plastikowych nie mamy takiej możliwości, zatem możliwość odnowienia okien drewnianych jest raczej ich zaletą. Kiedy pojawią się na nich przebarwienia czy inne ubytki estetyczne mamy możliwości ich naprawy. Poza tym okna drewniane mają znacznie dłuższą żywotność niż plastikowe. Mogą nam bowiem służyć nawet blisko wiek, w zależności od rodzaju drewna, z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejsze są okna sosnowe, najtrwalsze jednak będą te wykonane z drewna dębowego, ich cena będzie jednak z pewnością wyższa.

Niska cena okna plastikowego, z czego wynika?

Niższa cena okna plastikowego wynika przede wszystkim z technologii produkcji. Wykonanie profili z PVC nie wymaga tylu procesów co przygotowanie drewna. Warto zaznaczyć jednak, że cena okna plastikowego zależy także od klasy profilu i ilości komór. Do wyboru mamy A, B i C, przy czym najlepsze parametry ma klasa A. Wewnętrzne ścianki komór mają 3 mm grubości, a szerokość komór wewnętrznych wynosi minimum 5 mm. Dzięki temu profile najwyższej klasy gwarantują lepszą izolacyjność cieplną i akustyczną, a także większą wytrzymałość ram, również na odkształcenia pod wpływem promieni słonecznych. Trafiając na wyjątkowo korzystną ofertę cenową okien plastikowych, warto zatem zwrócić uwagę na to, jakiej klasy profile oferuje nam ich producent. Oprócz izolacyjności i estetyki trzeba wziąć pod uwagę także inne parametry. W przypadku obu rodzajów okien na cenę będzie miał wpływ sposób ich otwierania oraz ilość szyb w pakiecie szybowym. Dopłacić trzeba będzie także za system antywłamaniowy, samoczyszczące szyby, czy inne niestandardowe elementy wyposażenia.

Cena okna plastikowego zależy również od tego, na jaki ich kolor się zdecydujemy. Najtańsze będą białe. Dzisiejsza technologia produkcji pozwala nam jednak wybrać profile w zasadzie w dowolnym kolorze. Możemy także zdecydować się na okna w okleinie, która imituje wygląd i fakturę drewna. Na pierwszy rzut oka wyglądają, jak drewniane a są znacznie tańsze. Możliwe jest także jednostronne zastosowanie okleiny, co pozwala na dopasowanie okien zarówno do aranżacji wnętrza domu, jak i jego elewacji.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]