Zamki do drzwi Gerda

Jedynie drzwi antywłamaniowe mają fabrycznie zamontowane zamki, natomiast do wszystkich innych w większości przypadków wybiera się go samodzielnie. Aby odpowiednio dobrać zamki do drzwi Gerda warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami i typami, biorąc pod uwagę kilka czynników m.in. materiał z jakiego wykonane są drzwi, ich grubość, kierunek otwierania, czy jest już gotowy otwór w drzwiach. Jeśli jest – należy poznać jego wymiary.

Rodzaje zamków

Generalnie wyróżniamy kilka rodzajów, typów, które najczęściej różnią się z powodu tego w jaki sposób się je montuje. Przykładowo istnieją: wpuszczane, wierzchnie (nawierzchniowe). Te pierwsze montowane są wewnątrz drzwi, w przeznaczonym do tego otworze (który był zrobiony fabrycznie bądź musimy go wykonać sami). Wyposażony jest w zatrzask, do niego można założyć klamki, które są wyposażone w dekoracyjne szyldy. Po przekręceniu klucza, rygiel i zapadka wchodzą do okucia, które jest umieszczone w futrynie drzwi. Natomiast nawierzchniowe zamki do drzwi Gerda, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na drzwiach. Zasuwa wchodzi do zamontowanego na futrynie okucia, zaczepu. Niektórzy uważają, że jest to mniej bezpieczny zamek, bo łatwiej go zniszczyć. Zakłada się go generalnie w przypadku cienkich drzwi, nie pozwalających na wykonanie otworu bądź jako uzupełnienie zamka wpuszczanego. Czasami wyróżnia się też dodatkowo zamki oszczędnościowe (proste) np. w biurze bądź hotelu, ponieważ są mniejsze i zdecydowanie bardziej estetyczne. Zamyka się je poprzez obrót klamką. 

Inne sposoby klasyfikacji

Podany wyżej sposób klasyfikacji rodzajów zamków to z pewnością jeden z popularniejszych. Istnieją jednak inne sposoby klasyfikacji, które warto znać. Na przykład ze względu na sposób zamykania i otwierania drzwi wyróżniamy zamki do drzwi Gerda: na klucz, z blokadą, na wkładkę. Klasyfikuje się je również ze względu na przeznaczenie drzwi, w których będą zamontowane. Do drzwi wejściowych czy ogólnie zewnętrznych (np. garaż, budynek gospodarczy) zamontujemy inny zamek niż do drzwi wewnętrznych (np. pokój, łazienka, piwnica). Charakterystycznym rodzajem drzwi pokojowych są drzwi przesuwne, do których można wybrać np. zamek do drzwi Gerda żaluzjowy czy ruchomy. Takie zmaki są dostępne w sklepie https://swiatzamkow.pl/pl/ . Warto wspomnieć również o wkładkach cylindrycznych, które dzielimy na dwustronne, z pokrętłem i jednostronne. Istnieją także zamki elektroniczne, można dostrzec je w bankach czy dużych korporacjach. Otwierane na odcisk palca, kartę zbliżeniową, klucz chipowy, zdalnie za pomocą telefonu z odpowiednią aplikacją. Rozwiązania elektroniczne stosuje się nie tylko do drzwi, ale do ogrzewania czy wyłączania świateł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here