Oświetlenie w sypialni. O czym należy pamiętać?

Wystrój sypialni powinien sprzyjać wypoczynkowi. Jednym z elementów, które mają wpływ na atmosferę panującą w tym pomieszczeniu, jest oświetlenie. To ono decyduje o tym, czy wewnątrz panuje nastrój relaksu i odprężenia. Dlatego musi być delikatne i rozproszone.

Lampy dodatkowe

Chociaż w większości sypialni znajdziemy standardowe oświetlenie sufitowe, to obecnie często się z niego rezygnuje. W nowoczesnych aranżacjach i w bardzo małych pokojach, zamiast lampy górnej, stosuje się przede wszystkim oświetlenie dodatkowe. Chodzi głównie o takie oprawy jak kinkiety, listwy oświetleniowe, lampy podłogowe i stołowe, oprawy stropowe (tzw. oczka), czy typu downlight. Wszystkie pozwalają na uzyskanie efektu przytłumionego, dyskretnego światła, które wprawia nas w senny, odprężający nastrój.

W dzisiejszych sypialniach stosuje się głównie oświetlenie punktowe, które jest bardziej rozproszone. Przy montażu lub ustawianiu lampki nocnej pamiętajmy, aby dolna krawędź abażuru nie znajdowała się wyżej niż 50 cm od materaca. Jednak jeżeli lubimy przed snem poczytać w łóżku, warto zadbać również o to, aby wybrana oprawa była nie tylko nastrojowa i na odpowiedniej wysokości, ale i skierowana do dołu, rzucając mocniejsze światło. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się kinkiety i lampy stojące.

Stylistyczna spójność

Źródła światła muszą być dopasowane do całej aranżacji. W związku z tym, jeżeli decydujemy się na wyposażenie w klasycznym stylu, oprawy powinny z nim współgrać. Wyjątkiem są aranżacje mieszane, czyli łączenie elementów np. nowoczesnego stylu skandynawskiego z klasycznymi ozdobami. Wówczas możemy pozwolić sobie na większą dowolność. Jednak z reguły estetyka lamp powinna być spójna z całym wnętrzem. Na szczęście w sklepach oświetleniowych znajdziemy szeroki wybór modeli: zarówno o tradycyjnej estetyce, jak i tych designerskich, nietypowych, o niestandardowych, geometrycznych kształtach. Co więcej, wybrane przez nas oprawy dodatkowe powinny współgrać też z lampą sufitową – jeżeli jest np. nowoczesna i biała, warto celować w kinkiety o podobnym wzornictwie.

Oświetlenie jako dekoracja

Warto zwrócić również uwagę na to, że oświetlenie w sypialni może pełnić funkcję dekoracyjną. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach o małym metrażu, w których nie możemy umieścić zbyt wielu innych ozdób. Wtedy to właśnie lampy mogą stać się „małym dziełem sztuki”, podkreślającym charakter i styl całego wnętrza. Duże znaczenie ma również rodzaj żarówek, które wybierzemy. Najbardziej oszczędną, ekologiczną i praktyczną opcją są oczywiście żarówki LED.

Gdzie szukać lamp o ciekawej formie i kolorystyce? Przede wszystkim w Internecie. W sklepach działających online znajdziemy o wiele większy wybór opraw. Często są to produkty oryginalniejsze niż w sieciówkach i miejscach, które działają stacjonarnie. Dużą ofertę lamp – zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych – mają zwłaszcza hurtownie elektryczne, np. Elektromarket Ania. W ich asortymencie dostępne są m.in. oprawy kryształowe lub druciane, loftowe, industrialne, czy te w stylu glamour. W sieci zdecydowanie częściej możemy trafić również na korzystne rabaty i promocje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here