JAK DOBRAĆ FOTEL BIUROWY

Setki i dziesiątki lat temu człowiek pracował głównie fizycznie, co kształtowało jego sylwetkę, determinowało w pewien sposób długość życia i rodzaj schorzeń układu ruchu. Od pewnego czasu zwiększa się ilość pracowników umysłowych, co przekłada się na zmianę powyższych zagadnień. Coraz bardziej widać, że praca siedząca nie jest idealna dla naszego zdrowia, jak więc zadbać o siebie w przestrzeni biurowej?

Według niektórych statystyk, pracownik biurowy spędza w pozycji siedzącej nawet około 2000 godzin rocznie. Ma to niesamowity wpływ na jego kręgosłup, a to przekłada się na ogólne samopoczucie. Pracodawca powinien więc zadbać nie tylko o dobrej jakości biurko, które musi mieć odpowiednią wysokość, ale też o właściwe krzesło, które odciąży nasz kręgosłup. Fotele obrotowe stanowią najpopularniejszy wybór. Dokonując zakupu należy zwrócić uwagę na to, by zapewnił prawidłowe podparcie wszystkich części ciała.

Cechą równie istotną jest jego wysokość. Powinna być ona regulowana, tak by dopasować krzesło zarówno do wzrostu użytkownika jak i wysokości biurka. Nogi pracownika powinny być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni. Kolejny aspekt to podłokietniki i oparcie. Krzesło obrotowe powinno posiadać szerokie i ruchome podłokietniki, aby można się było wspierać na nich w ciągu całej pracy. Idealnym byłoby ustawianie ich zgodnie z wykonywaną aktualnie czynnością. Również oparcie fotela ma ogromne znaczenie, ono także należy dostosować do wzrostu użytkownika, najlepiej aby posiadało dodatkowo podparcie w odcinku lędźwiowym. Poza tym powinno być profilowane tak, by pracownik w każdej chwili mógł się oprzeć, a odchylane oparcie odciąża kręgosłup nawet podczas krótkich przerw. Nie bez znaczenia pozostaje również materiał, z jakiego wykonane jest siedzisko, ważna jest odpowiednia wentylacja i trwałość tworzywa. Aby zapewnić pracownikowi dodatkowy komfort, warto też przyjrzeć się samemu siedzisku, jego głębokości i miękkości. Jeśli krzesło jest zbyt głębokie, często wymusza to na siedzącym nienaturalne pochylenie w przód.

Sam wygląd fotela bywa równie istotny jak jego ergonomia, Pracodawca chce bowiem, by jego biuro wyglądało odpowiednio profesjonalnie, by wyposażenie stanowiło integralną całość. Design jednak nie powinien nigdy przesłaniać funkcjonalności krzesła, którego głównym zadaniem ma być wygoda i dbanie o nasz kręgosłup.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here