Jak dbać o drewniane okna?

Okna z ramami drewnianymi będą służyć przez wiele lat w pełnej doskonałości, jeśli tylko zadba się o ich odpowiednią pielęgnację.

Okazuje się, że drewno jest jednym z najtrwalszych budulców, ale rzeczywiście wymaga właściwej impregnacji, by być odporne na niekorzystne działanie różnych czynników. Przedstawiamy główne zasady pielęgnacji okien z ramami drewnianymi, które zresztą cieszą się znowu największą popularnością, jeśli pod uwagę weźmiemy nowoczesne trendy aranżacji wnętrz. Dzięki temu pielęgnacja okien będzie prostą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Odpowiednia pielęgnacja

Pamiętajmy, że do mycia powinniśmy używać tylko profesjonalnych preparatów. Przyda się dedykowany środek do czyszczenia ram okiennych z drewna. Przy użyciu uniwersalnego czy tego o zbyt chemicznym składzie, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Niektóre mocne środki myjące usuną powłokę ochronną i impregnat, przez co ramy okienne nie będą zabezpieczone przed działaniem wody czy promieni słonecznych. Sam kolor bejcy, jaka została użyta do zabarwienia okiennych ram, będzie podatna na blaknięcie. Wtedy okna drewniane nie przetrwają w dobrym stanie kilkudziesięciu lat, ale będzie je trzeba szybko wymienić.

Właściwa impregnacja

Na drewno niestety niekorzystnie wpływa wilgoć, promienie słońca oraz niskie temperatury. Aby ramy okienne były w idealnym stanie przez długie lata, należy je właściwie impregnować. Raz w roku warto zetrzeć ich pierwszą powłokę i zabezpieczyć nowym preparatem. W pierwszej kolejności będzie to środek do czyszczenia ram okiennych, dzięki któremu oczyścimy je z wszelkich zabezpieczeń. Dopiero później należy potraktować ramy impregnatem a na końcu bezbarwnym lakierem, który utwardzi drewno. Tak zabezpieczone ramy okienne będą całkowicie odporne na działanie promieni słonecznych, mrozu czy deszczu. Słońce mogłoby je wypaczać i powodować, że ich kolor stanie się bledszy. Źle zakonserwowane ramy mogłyby również charakteryzować się słabszą izolacją przed zimnem czy wilgocią. 

Jakie okna drewniane wybierać?

Okazuje się, że ważny jest sam wybór producenta okien. Na takiej inwestycji nie należy oszczędzać, bo w tym przypadku sprawdza się zasada, zgodnie z którą, im okna będą droższe, tym lepsza będzie ich jakość.

Ważne jest nie tylko drewno, z jakiego zostaną wykonane ramy okienne, ale również mechanizmy użyte, by z okien w sposób komfortowy, a przede wszystkim trwały móc korzystać. Priorytetem jest też izolacja okna – dzisiaj najczęściej oferuje się te 3-komorowe oraz 5-komorowe. To dzięki nim ciepło generowane we wnętrzu domu nie będzie uciekać na zewnątrz, a te z zewnątrz nie będą wnikać do środka.

Jeśli decydujemy się na okna drewniane, to najlepiej wybierać producenta, który oferuje nie tylko ich sprzedaż, ale również profesjonalny montaż, serwis oraz możliwość nabycia najlepszych środków czyszczących oraz impregnujących. Dzięki temu okna drewniane przetrwają co najmniej kilkadziesiąt lat i stale będą wykazywały pełną sprawność. A właśnie o to przecież chodzi. Weźmy pod uwagę, że inwestycja w nowe okna jest spora.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here