Chrobotek reniferowy na ścianie – dlaczego warto

Zielone ściany z mchu szturmem zdobywają serca Polaków. Takie roślinne dekoracje pojawiają się zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i komercyjnych. Mech ozdobny gości w hotelach, kompleksach SPA, eleganckich restauracjach oraz przestrzeniach biurowych znanych korporacji. Gatunkiem, który bardzo chętnie jest wybierany do realizacji takiego szczególnego ogrodu wertykalnego jest chrobotek reniferowy. Dowiedz się, czym on jest i dlaczego warto go wykorzystać do ułożenia dekoracyjnej pionowej kompozycji.

Czym jest chrobotek reniferowy?

Chrobotek reniferowy to gatunek, który po raz pierwszy został opisany już w 1758 roku przez szwedzkiego przyrodnika i lekarza – Karola Linneusza. Uczony badał rośliny należące do przysmaków reniferów i nazwał je „Lichen rangiferinus” (porost reniferowy). W 1780 roku ten gatunek mchu zaliczono do chrobotków. Mech chrobotek występuje nie tylko na terenie Skandynawii, ale także w Ameryce Północnej i Południowej oraz w wielu krajach Azji i Europy (w tym także w Polsce). Naturalne skupiska chrobotka bardzo ładnie wyglądają, dlatego postanowiono wykorzystać ich potencjał w budowie ogrodów wertykalnych. Panele z mchu lub specjalnie wypełnione szczeliny dają wrażenie natury wdzierającej się do wnętrz. Taka dekoracja szybko trafiła do firm, a następnie do wnętrz prywatnych. Mech chrobotek w naturze ma odcień lekko szarawy. Można jednak barwić go naturalnymi pigmentami na zielono lub inne kolory. To pozwala tworzyć dekoracje (np. obraz z mchu) dopasowane do stylu aranżacji, kolorystyki ścian i mebli oraz innych dodatków wykorzystanych we wnętrzu.

Czym wyróżnia się chrobotek reniferowy?

Mech chrobotek jest niepalny i ma bardziej gąbczastą strukturę niż gatunki mchu leśnego. Jego zaletą jest również wysoka elastyczność. To pozwala formować z takiego surowca różne kształty. Dzięki temu na ścianie można uzyskać nie tylko tradycyjny prostokąt, ale także ozdobny obraz z mchu. Firmy często zamawiają stworzenie logo czy innego napisu z tego naturalnego surowca. Kompozycje można tworzyć zarówno na ścianach, jak i na suficie. Wzory mogą być płaskie lub wypukłe – wszystko zależy od pomysłowości projektanta.

Ofertę wykonywania paneli z chrobotka reniferowego można znaleźć na przykład tutaj: https://4naturesystem.com/pl/mech-ozdobny-chrobotek-reniferowy-obrazy-panele. Klienci mogą zamawiać wykonanie panelu jednolitego lub kolorowego. Firma projektuje panele na wymiar, co pozwala wybierać dowolne kształty (np. logo, grafiki czy obraz z mchu).

Wśród zalet chrobotka reniferowego wymienia się również:

• dużą trwałość – ściana z taką dekoracją jest w stanie przetrwać w swojej niezmienionej formie nawet do 15 lat,

• brak konieczności pielęgnacji – panele z mchu nie wymagają podlewania, nawożenia czy przycinania, mech nie rozrasta się (tak jak tradycyjne rośliny wykorzystywane w ogrodach wertykalnych), dlatego ozdoba jest praktycznie bezobsługowa,

• odporność na różne warunki – mech chrobotek na ścianie nie potrzebuje nasłonecznionego środowiska, dlatego sprawdzi się w ciemniejszych pomieszczeniach,

• pomaga utrzymać stałą wilgotność powietrza w pomieszczeniu – wymaga on wilgotności w granicach 40-60%, która jednocześnie stanowi najzdrowszy klimat dla człowieka (gdy we wnętrzu jest zbyt sucho, chrobotek reniferowy drewnieje),

• stanowi warstwę izolującą hałas (idealne rozwiązanie w biurach, firmach, restauracjach czy hotelach),

• posiada właściwości filtrujące – oczyszcza powietrze z kurzu i toksyn, dzięki czemu pomieszczenie, w którym jest mech ozdobny staje się bardziej przyjazne dla alergików,

• można go barwić na wiele różnych kolorów, co zwiększa jego właściwości ozdobne,

• jest naturalny, bezpieczny dla ludzi i zwierząt.

Panele z mchu – wprowadź naturę do wnętrza

Ozdobne panele z mchu to doskonały sposób, aby wprowadzić naturę do domowych lub firmowych wnętrz. Taka dekoracja pięknie będzie prezentować się w salonie, jadalni, sypialni, biurze, hotelu, restauracji, firmowym salonie czy galerii handlowej. Jej zaletą są niewielkie wymogi. Chrobotek reniferowy, po zebraniu z naturalnych stanowisk, poddawany jest procesowi stabilizacji. Zanurza się go w roztworze glicerynowym. Taki proces prowadzi do zastąpienia naturalnej limfy substancją stabilizującą. Efektem jest zatrzymanie wyglądu rośliny (jej koloru, kształtu, faktury) na długie lata. Następnie mech ozdobny trafia do paneli, gdzie już nie rośnie. Dzięki temu nie potrzebuje światła słonecznego, wody czy nawożenia. Jest także odporny na działanie grzybów i pleśni. Do stabilizacji wykorzystuje się starannie wyselekcjonowane rośliny, aby pięknie prezentowały się na ścianie.

W efekcie ogród wertykalny z mchu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się naturalną roślinną dekoracją bez konieczności wykonywania szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. W klasycznych zielonych ścianach rośliny wymagają przycinania, rozrastają się i zmieniają swoje kształty. Nie da się więc tworzyć z nich tak wyszukanych form jak z mchów, ponieważ z czasem kompozycje zmieniają swój pierwotny wygląd i wymagają formowania od nowa.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here