Służbowy komputer i dane

Komputer służbowy to niezbędnik pracownika, który może mieć różne zastosowanie. Proste rozliczenia księgowo – finansowe, korespondencja z klientami firmy, wymiana informacji i dokumentacji w trakcie realizacji projektu czy bardziej zaawansowane prace z bazami danych, edytorami czy językami programowania. W każdym z możliwych przypadków zastosowania będzie “skrzynią” przechowującą dane wrażliwe. Kiedy konieczna będzie wymiana komputera, konieczne będzie również niszczenie danych, a najlepiej profesjonalne czyszczenie dysku.

Świadomość tego jak taki proces powinien wyglądać nadal wydaje się niewystarczająca. Dodanie pliku, folderu, bazy adresów i innych niepotrzebnych elementów do folderu “kosz” na pulpicie desktopa nie można uznać za usunięcie danych. Właściwie to tylko informacja dla systemu, że dane zostały usunięte z tzw. tablicy alokacji plików czyli takiego spisu treści systemu. Po takich działaniach tylko informujemy go, że miejsce na dysku jest wolne ale faktycznie dane tam nadal są. Jedyny pewny sposób na ich usunięcie to tzw. programowe nadpisywanie. Co to oznacza? To działania realizowane przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Pozwala ono nadpisać czyli nałożyć na istniejącą warstwę zapisanych danych kolejną jednak tym razem zupełnie bez znaczenia. Kolejna, nadpisana informacja to zbiór przypadkowych znaków, albo samych 0 lub 1. Razem nie mają żadnego znaczenia, nie stanowią żadnej informacji. Skutecznie jednak zamazują dane elektroniczne dotychczas przechowywane na dysku. Nadpisywanie danych całkowicie zabezpiecza je przed odczytaniem. Stosowane do tego rodzaju działań oprogramowanie posiada wysokie parametry bezpieczeństwa i gwarantują właściwe zabezpieczenie danych.

Proces programowego nadpisywania danych wymaga zakupu drogich licencji na oprogramowanie służące do tego rodzaju zadań. Najbardziej rekomendowane rozwiązania wymagają nie tylko funduszy ale również znających zagadnienia niszczenia danych pracowników. Kluczowa jest nie tylko obsługa i konfiguracja ale wiedza dotycząca rodzajów nośników elektronicznych danych oraz ich funkcjonowania, oprogramowania wspierającego działanie dysków i wreszcie obecnych standardów stosowanych w nadpisywaniu programowym. Usuwanie danych jest również czasochłonne. Zwykłe wyczyszczenie jednego dysku zajmuje od kilkunastu minut nawet do kilku godzin, w zależności od ilości zapisanych danych. Czyszczenie informacji jest więc wymagającym i czasochłonnym zadaniem i może wymagać aktywnych działań nawet kilku osób w firmie. Warto więc tego rodzaju zadania zlecać na zewnątrz. Najlepiej firmom specjalizującym się w usługach usuwania danych z dysków jak m.in. SELKEA.pl.

Posiadających zarówno zaplecze techniczne jak i zespół, dla którego nadpisywanie danych to codzienność. Firma może w ten sposób nie tylko zaoszczędzić czas ale również pieniądze. Finalnie zlecanie pewnych działań na zewnątrz może przynieść realne korzyści i gwarancje że usługa zostanie wykonana profesjonalnie. Nie ma potrzeby obciążania tym zadaniem zwykle mocno przeładowanych pracą działów IT. Dodatkowo proces nadpisywania danych potwierdzony jest przez specjalistyczny raport, który zwykle dołączają do oferty firmy specjalizujące się w tego rodzaju usługach. To dowód, że dotychczasowy użytkownik komputerów dołożył wszelkich starań by bezpiecznie usunąć dane z dysków. Raport często wymagany jest przez działy finansowo – księgowe.

Przy wymianie starych komputerów w firmie warto pamiętać również, że to nie tylko problem usuwania danych ale również szansa na dodatkowe środki. Urządzenia sprawne, jeszcze nadające się do eksploatacji mogą ponownie trafić do sprzedaży. Warto korzystać w takich sytuacjach z pomoc firm świadczących kompleksowe wsparcie zarówno na poziomie usuwania danych jak i sprzedaży używanego sprzętu komputerowego. SELKEA jest świetnym przykładem tego rodzaju usług.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here