Ostry dyżur okulistyczny w Warszawie

Mechaniczne urazy gałki ocznej nie zdążają się zbyt często, ale potrafią nieść za sobą bardzo poważne skutki. Najczęściej powstają podczas wypadków lub bójek, chociaż wyróżnić można również chemiczne i termiczne uszkodzenia tkanek oka. Znacznie częściej dochodzi do drobnych urazów, na przykład występowania ciała obcego pod powieką niż do poważnych oparzeń chemicznych czy pęknięcia gałki ocznej. Co robić w takiej sytuacji?

Urazy oka – jakie są ich rodzaje?

Nawet niegroźne sytuacje takie jak dostanie się do oka muszki lub ziarenka piasku potrafi doprowadzić do powodującego duży dyskomfort zapalenia spojówek, który jest w stanie zniszczyć najlepszy urlop. Statystycznie do urazów oka najczęściej dochodzi latem, kiedy to ludzie więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu, pracują w ogródku czy też uprawiają sport. Urazy można podzielić na kilka rodzajów – tępe, przenikające, penetrujące oraz nieprzenikające. Jednak bardziej istotne od rodzaju uszkodzenia jest to, czy określane zostało jako poważne, czy jako błahe.

Co robić w przypadku urazu oka?

Jeżeli do oka dostało się ciało obce na początku należy spróbować pozbyć się go – można to zrobić za pomocą zwilżonego patyczka do uszy czy też płucząc oko przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, gdy do gałki ocznej dostanie się ostry element – na przykład odprysk podczas piłowania szlifierką kątową czy kawałek drewna. W takim przypadku konieczne jest udanie się na ostry dyżur Warszawa, aby specjalista usunął ciało obce za pomocą profesjonalnych narzędzi.

Przy urazach spowodowanych środkami chemicznymi – na przykład, jeżeli do oka dostanie się preparat do czyszczenia – powinno się jak najszybciej wlać do oka duże ilości wody. Należy to robić stopniowo i delikatnie jednak przed dłuższą chwilę, niekiedy konieczne jest przelanie gałki ocznej więcej niż litrem wody.

W przypadku mechanicznych urazów oka powinno się je uruchomić i zakryć, na przykład za pomocą gazika i plastra, a następnie udać się do specjalisty. Jakie objawy powinny wzbudzić szczególny niepokój? Głównie pogorszenie widzenia oraz różnego rodzaju bóle oka – wbrew pozorom niewielkie dolegliwości bólowe mogą towarzyszyć bardzo poważnym urazom, dlatego nie powinno się ich lekceważyć. Urazowi gałki ocznej może towarzyszyć wylew krwi, objawiający się czerwoną plamką lub całą siateczką naczyń krwionośnych na tle białej twardówki.

Wiele urazów oka można by uniknąć zakładając odpowiednie okulary ochronne – na przykład podczas wykonywania różnego rodzaju prac lub uprawiania sportu. Również dobrej jakości okulary słoneczne zapewniają odpowiednią ochronę oczu na co dzień.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here