Leczenie zeza u dzieci i osób dorosłych

Z zezem borykają się przede wszystkim dzieci.

Wylicza się, że ta wada wzroku dotyczy jedynie 4 osób dorosłych. To dlatego, że jest to schorzenie, które trzeba jak najszybciej wyeliminować. Bagatelizowanie takiej wady wzroku może przyczynić się do podwójnego widzenia, krótkowzroczności, a nawet trwalej utraty wzroku. Okazuje się również, że im wcześniej zostanie podjęte leczenie zeza, tym na lepsze efekty może liczyć pacjent.

Leczenie zeza u dzieci

Sami okuliści potwierdzają, że do końca pierwszego roku życia dziecka nie można nastąpić właściwa diagnostyka w kierunku zezowania. Narząd wzroku u najmłodszych nie jest jeszcze do końca dojrzały i ukształtowany, a zez może pojawiać się w wyniku słabych jeszcze mięśni gałek ocznych. Najczęściej dysfunkcja ta zanika samoistnie bez jakiejkolwiek interwencji lekarza.
Jeśli jednak tzw. uciekające oczko nie zostaje zniwelowane po pierwszych urodzinach, wtedy konieczne może być wdrożenie odpowiedniego leczenia. Leczenie zeza u dzieci przebiega najczęściej poprzez zastosowanie ćwiczeń ortoptycznych. Te polegają na przykład na zaklejaniu zdrowego oczka, by to uciekające miało szanse na usprawnienie mięśni gałek ocznych.
W przypadku zeza u dzieci ogromną skutecznością wykazuje się także laseroterapia. Ta daje o wiele lepsze efekty niż w przypadku leczenia zeza u osób dorosłych.

Co ciekawe, dzieci mają szansę na leczenie zeza przy zastosowaniu mniej inwazyjnych metod medycznych. Tylko kilka procent małych pacjentów musi być poddawanych operacji chirurgicznej oczu. Istotne jest również to, że dzieci po usunięciu zeza odzyskują pełną sprawność narządu wzroku. Widzenie w ich przypadku nie zostało jeszcze trwale uszkodzone, więc możliwe jest przywrócenie należytych funkcji oczu.

Leczenie zeza u osób dorosłych

W przypadku dorosłych pacjentów niwelowanie zeza nie jest już takie proste. Wada wzroku jest u nich już znaczna, chyba że zez powstał nagle, na przykład w wyniku urazu mechanicznego. U dorosłych nie sprawdzają się za to ćwiczenia ortoptyczne, rzadko też stosuje się terapię laserową, a jeśli już, to nie udaje się z jej wykorzystaniem całkowicie zwalczyć powstałych w wyniku zeza wad. Osobom dorosłym zaleca się przede wszystkim zabiegi chirurgiczne.

Podsumowanie

Musimy wziąć pod uwagę, że zez nie zawsze jest wrodzoną wadą wzroku. Możliwy jest także zez nabyty, na przykład w wyniku urazu mechanicznego głowy. W każdym przypadku nie można go bagatelizować. Zez może prowadzić nie tylko do krótkowzroczności, podwójnego widzenia, ale nawet trwałej utraty wzroku. To dlatego trzeba reagować natychmiast. Leczenie zeza zawsze dobierane jest indywidualnie przez okulistów i ortoptyków. U dzieci przebiega przy zastosowaniu łagodnych ćwiczeń ortoptycznych bądź laseroterapii. U osób dorosłych w większości przypadków konieczna jest natomiast operacja chirurgiczna. Bez względu na rodzaj leczenia zeza, większą skuteczność kuracji i brak powikłań zawsze zauważa się u małych pacjentów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here