halny

O wietrze halnym słyszał każdy. Powstaje on na skutek różnic ciśnienia – na wschodzie Tatr panuje wyż atmosferyczny, podczas gdy na zachodzie jest niż. Wiatr halny bywa bardzo niebezpieczny – zdarza się, że łamie drzewa czy zrywa dachy. Ma także negatywny wpływ na samopoczucie. Co warto o nim wiedzieć?

Wiatr halny – kilka faktów

Halny jest wiatrem lokalnym, wiejącym przede wszystkim na Podhalu oraz w Kotlinie Liptowskiej. Może on także docierać do Budapesztu czy Krakowa. Łatwo go rozpoznać. Jest suchy, ciepły i porywisty. Wywołuje poczucie rozdrażnienia i nerwowości. Jest szczególnie niesprzyjający w przypadku osób cierpiących na schorzenia serca i układu krążenia oraz depresję. Co ciekawe, zauważono, że gdy wieje halny, dziwnie zachowują się również zwierzęta. Halny ma także wpływ na temperaturę, znacząco ją podwyższając. Najczęściej wiele od kilku godzin do 2-3 dni, choć zdarzało się, że dłużej „męczył” okolicznych mieszkańców i tereny. Występuje przede wszystkim jesienią (październik i listopad), a także wiosną (luty i marzec).

Co robić w Zakopanem gdy wieje halny?

Jeśli wiemy, że wieje wiatr halny, nie warto opuszczać miasta. Górskie wędrówki narażają nas na gwałtowne podmuchy wiatru, które mogą na dużych wysokościach skutkować nawet upadkiem. Z kolei w dolinach istnieje ryzyko przygniecenia na skutek upadku drzewa bądź jego gałęzi. Ponieważ halny z reguły szybko mija, nie ma co się spieszyć z chodzeniem po szlakach. W zamian można pospacerować po mieście, odwiedzić wybrane muzea czy placówki kultury (których w mieście jest sporo) czy też popróbować lokalnej kuchni w jednej z tutejszych restauracji. Osoby, które wyjątkowo źle się czują, mogą zwyczajnie odpocząć w miejscu noclegu. Polecanym miejscem do zakwaterowania są JLS Apartamenty – https://www.zakopaneapartamenty24.eu/, gdzie w miłych i przytulnych warunkach można spędzić cały dzień, a także ugotować coś na obiad. Odpoczynek nie zawsze musi być aktywny, a góry podziwiać można także z okna czy spacerując ulicami Zakopanego.

Wiatr halny na duży wpływ na mieszkańców Zakopanego i okolic. Oni jednak doskonale wiedzą, jak sobie radzić w dni, kiedy wieje halny. Sprawa komplikuje się w przypadku turystów, którzy często mają z halnym po raz pierwszy do czynienia. Warto zachować pokorę wobec gór i przeczekać niekorzystne warunki atmosferyczne, zwłaszcza, że halny wiąże się także ze spadkiem samopoczucia. Na szczęście Zakopane ma wiele do zaoferowania. Można także zostać w apartamencie, wyspać się i zregenerować przed nadchodzącymi górskimi wędrówkami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here