Jakie powinno być oświetlenie poszczególnych części domu

Kiedy już zdecydujemy się na odpowiednią stylistykę mieszkania i dobierzemy do niej meble, to wciąż pozostaje wcale nie łatwiejsza kwestia wyboru oświetlenia. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele różnego rodzaju produktów, wśród których naprawdę ciężko idealnie pasujące lampy. A oświetlenie salonu, kuchni, łazienki, a nawet oświetlenie schodów i ogrodowe to niezwykle ważna kwestia! W końcu wieczorami to ono będzie odpowiadać za podkreślenie charakteru naszych wnętrz, a w ciągu dnia nieraz rzuci się w oczy, jeśli zdecydujemy się na bardziej niebanalne kształty. Jakie są więc ogólne zasady doboru oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń? O tym dzisiaj.

Jakie oświetlenie salonu nowoczesnego?

Zacznijmy od podstawy, czyli oświetlenia salonu. To tutaj toczyć się będzie większość domowego życia i w tym miejscu gościć będziemy znajomych czy też rodzinę. Dlatego też oświetlenie salonu powinno dawać przede wszystkim dużo światła i być mocno ozdobne i dopasowane do wnętrza. W końcu pokój dzienny to zwykle dość przestronne pomieszczenie, więc możemy pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji kosztem praktyczności. Nowoczesnym oświetleniem salonu może być rozłożysty żyrandol w kolorze czarnym lub też stylowa i minimalistyczna lampa wisząca. Nikt nie zabroni nam także dołożyć światła w postaci lampy stojącej lub też klimatycznego kinkietu ściennego.

Oświetlenie kuchni? Praktyczne i stylowe

Jeśli chodzi o oświetlenie kuchni, to ważna jest jego praktyczność. Jeżeli nasza kuchnia jest podłużna, to warto rozważyć zainstalowanie oświetlenia szynowego lub też lampy wiszącej z kilkoma źródłami światła rozłożonymi jedna za drugą. Takie oświetlenie kuchni pozwoli na doprowadzenie światła do każdego zakamarka i dobre oświetlenie blatu. Jeśli z kolei w naszej kuchni znajduje się jadalnia, to dobrze byłoby mieć lampę bezpośrednio nad stołem. Jako nowoczesne oświetlenie kuchni często instalowane są spoty, które dają klimatyczne, punktowe snopy światła.

Oświetlenie łazienkowe – nad lustrem i przy suficie

Jeśli chodzi o oświetlenie łazienkowe, to wybór jest tu nieco mniejszy. Zwykle najlepiej sprawdzi się plafon sufitowy w zestawie z kinkietami zainstalowanymi nad lub obok lustra. Takie oświetlenie łazienkowe pozwoli oświetlić każdy zakamarek wnętrza i będzie odporne na wilgoć, co jest tutaj kluczowe. Jeśli więc mamy bardziej przestronną łazienkę i myślimy o lampie wiszącej, to zwróćmy szczególną uwagę na informacje o produkcie w zakresie odporności na wodę. Jeśli z kolei chodzi o kinkiety, to oświetlenie łazienkowe musi je zawierać. Naturalne i mocne światło na twarzy pomoże nam bowiem przy codziennej pielęgnacji.

Oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu

Mieszkając w domu piętrowym, nie zapomnijmy o oświetleniu schodów! Klasycznie będzie to kinkiet umieszczony gdzieś na ścianie i zapalany włącznikiem, jednak można wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie. Będzie to oczywiście oświetlenie schodów LED z czujnikiem ruchu. Takie lampki zainstalowane zwykle w ścianie pozwolą o sobie zapomnieć w ciągu dnia, a w nocy same się zapalą, gdy tylko znajdziemy się w zasięgu czujnika. Takie oświetlenie schodów to kolejny krok do nowoczesności w naszym domu.

Oświetlenie ogrodowe – równie ważne!

Pomijając wnętrza, nie należy również zapominać o oświetleniu ogrodu! I nieważne, czy mamy tu na myśli taras, czy też kilkudziesięciometrowy ogród, po którym lubimy się wieczorami przechadzać. Odpowiednie oświetlenie ogrodowe podkreśli nie tylko stylistykę ogrodu i pozwoli spędzać wieczory na tarasie, ale także oświetli elewację budynku i ścieżki prowadzące do wejścia. Dzięki temu nawet wieczorami nasz dom będzie się pięknie prezentował! Nowoczesne oświetlenie ogrodowe to obecnie lampy stojące lub najazdowe w technologii LED, dzięki czemu kupujemy trwały i oszczędny produkt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here