oswietlenie led

Łazienka jest szczególnym pomieszczeniem ze względu na panujące w nim warunki. Otóż występująca w niej wilgoć i para wodna sprawiają, że wszystkie elementy wyposażenia muszą być wykonane z trwałych materiałów. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się, jakie oświetlenie najlepiej wybrać, by było ono funkcjonalne, a jednocześnie wyróżniało się dekoracyjnym charakterem. Już teraz uchylimy Wam rąbka tajemnicy i zdradzimy, że świetlówki led idealnie się sprawdzą.

Jakie wybrać główne oświetlenie do łazienki?

Na samym początku należy wybrać odpowiednie oświetlenie główne, które powinno zapewniać komfort użytkowania. Bardzo ważna jest także energooszczędność, dlatego należy wybierać modele najwyższej klasy energetycznej. O ile, w każdym i innym pomieszczeniu doskonale sprawdzają się lampy wiszące, tak do łazienki zdecydowanie lepiej wybierać oprawy ledowe i plafony. Są one minimalistyczne, choć można wybrać takie o niezwykle dekoracyjnym charakterze, a nawet w stylu glamour. Należy także zwrócić uwagę na samą ich obudowę, która powinna być wykonana z materiałów odpornych na korodowanie, ale co najważniejsze bryzgoszczelna. Dzięki temu nie można obawiać się o spięcie spowodowane zalaniem instalacji.

Kinkiety – dobry wybór w przystępnej cenie

W łazience oczywiście ważna jest estetyka, ale i zapewnienie ergonomii. Otóż to pomieszczenie powinno być jasne. Może być to szczególnie trudne, gdy łazienka nie posiada odpowiednio dużego okna. Wtedy też brak naturalnego światła może powodować, że konieczne jest zastosowanie dodatkowych źródeł. Bardzo duże znaczenie ma oświetlenie najważniejszych miejsc, np. strefy umywalkowej, gdzie zazwyczaj zamontowane jest lustro. W tym przypadku można postawić na linearne lampy albo też kinkiety. Oba te rozwiązania doskonale się sprawdzają i zapewniają maksimum wygody. Warto tutaj jeszcze zwrócić uwagę na barwę światła, przy czym można ją dobierać np. do stylu aranżacji, a także waszej wygody. Do surowych wnętrz sprawdza się zimne światło, które doskonale podkreśla np. industrialną aranżację bądź też taką utrzymaną w stylistyce hi-tech. Z kolei do wnętrz urządzonych w skandynawskim stylu, zgodnie z filozofią hygge najlepiej sprawdzi się ciepłe światło, które tworzy przytulną atmosferę, idealną do relaksu. Najbardziej uniwersalna jest biała barwa światła, która pasuje do każdego wnętrza.

Świetlówka led -niezbędna w każdej łazience

Oczywiście w łazience nie może zabraknąć także świetlówki led. Głównym powodem jest duża oszczędność, gdyż mają niski pobór energii. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę, że świetlówki emitują światło poprzez związek nazywany luminoforem. Kolejną zaletą jest bardzo długi czas pracy, który może być nawet 10 razy dłuższy niż w przypadku tradycyjnej żarówki. Warto także zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny, gdyż wytwarzają zdecydowanie mniej ciepła, zatem nie przyczyniają się do duże emisji gazów cieplarnianych. Jednak mają też wadę, gdyż są droższe niż tradycyjne żarówki. Jednak taka inwestycja może szybko się zwrócić.

Czy warto wybrać inne świetlne elementy dekoracyjne?

W łazience doskonale sprawdzi się również oświetlenie akcentujące. Można postawić np. na taśmy led. Świetnie podkreślą zarówno korpusy szafek łazienkowych, jak i przeszklone półki. Warto podkreślić nimi także ramę lustra łazienkowego. Na uwagę zasługuje fakt, że są wodoodporne i wodoszczelne dzięki specjalnej konstrukcji. Oczywiście należy wybierać modele dedykowane do łazienki. Dzięki temu mogą być umieszczone nawet na obudowie wanny. W ten sposób można stworzyć relaksującą atmosferę bez użycia świec. Ciekawym wyborem będzie także oświetlenie rgb. Tego typu żarówki mogą występować w różnych kształtach, między innymi kuli, a także podłużnej, bądź klasycznej żarówki. Są także takie, które można wkręcić do opraw sufitu podwieszanego, dzięki odpowiedniemu trzonkowi. Dzięki nim każdego dnia można ustawiać inny kolor w łazience, a nawet tworzyć świetlne iluminacje.

Wybór oświetlenia do łazienki może być naprawdę szeroki. Zarówno źródła światła jak i oprawy występują w różnorodnych i nietuzinkowych kształtach, a do tego zapewniają bezpieczeństwo użytkowania oświetlenia w tych szczególnych warunkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here