Jakie opony letnie wybrać?

Większość Polaków dobrze zna powody, dla których powinno zmieniać się opony w zależności od panującego sezonu i około 80% trzyma się tych zasad. Koniec przymrozków i gorący klimat to idealny czas na opony letnie.

To nie kaprys mechaników czy kampania marketingowa mająca na celu wyciągnąć pieniądze od kierowców. Dostosowanie ogumienia do panujących warunków znacząco poprawia przyczepność auta, bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego, a w przypadku sezonu letniego redukuje również koszty paliwa, hałas w kabinie oraz zwiększa żywotność opon.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Choć pewnie wiesz większość rzeczy opisanych powyżej, często trudno jest precyzyjnie określić kiedy zmienić opony na letnie. Sprawa jest o tyle ciężka, że nie da się podać jednoznacznie momentu takiej zmiany. Zarówno w okresie zimowym, jak i w letnim graniczna temperatura to 7°C – w zimie, kiedy średnia temperatura spadnie poniżej, a w lecie – po jej przekroczeniu w górę. Dostosowanie opon do sezonu jest istotne: zimowy bieżnik (często w kształcie litery V) ma za zadanie odprowadzać duże ilości wody, błota i śniegu spod kół, zapobiegając częstym utratom przyczepności. Opony letnie lepiej od zimowych radzą sobie na suchej autostradzie, stawiają znacznie mniejszy opór (co wiąże się również z mniejszym zużyciem paliwa) i również mniej hałasują. Bardzo ważny jest też rodzaj gumy, z których zbudowane są opony – letnie przy temperaturach poniżej 7° C zaczynają sztywnieć, przez co tracą elastyczność, a co za tym idzie – mają gorszą przyczepność i znacznie łatwiej ulegają pęknięciom. Zimowe w temperaturze powyżej 7° C stają się nazbyt elastyczne, co ponownie pogarsza przyczepność, wydłuża drogę hamowania i skraca ich żywotność. Zmiana opon samochodowych na letnie nie powinna nastąpić natychmiast po przekroczeniu ustalonej wartości – warto odczekać kilka dni lub tygodni, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Kiedy opony letnie są już zużyte?

Bardzo prawdopodobne, że tak jak większość kierowców zachowałeś ogumienie z zeszłego sezonu. Być może jednak, używasz ich już od kilku lat i chcesz wiedzieć czy się jeszcze nadają do bezpiecznej jazdy. Jak sprawdzić zużycie opon letnich? Przede wszystkim zmierz głębokość bieżnika – prawo określa minimum na 1,6 mm, jednak mechanicy alarmują, że bezpieczny wskaźnik to 3 mm dla opon letnich (dla zimowych 4 mm). Powinieneś również skontrolować stan samej gumy – obejrzyj, czy nie jest popękana, spróchniała lub czy nic nie jest w nią wbite. Gdzie utylizować zużyte opony letnie? Najłatwiej jest zabrać w bagażniku do wulkanizatora, żeby ten również skontrolował ich stan. Jeśli okaże się, że nie są już zdatne do użytku – na pewno będziesz mógł je u niego zostawić. Szeroki wybór opon letnich znajdziesz w sklepie NoweOpony – https://noweopony.pl/opony-letnie.

W jakiej cenie kupić opony letnie?

Opony letnie klasa ekonomiczna to najniższa półka ogumienia,której największą zaletą jest oczywiście niska cena. Jeżeli jednak kupujesz z pewnego źródła, a samochodem nie jeździsz wiele bardzo długich tras, będzie to w zupełności wystarczająca opcja. Każda opona dopuszczona do sprzedaży musi spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa, więc wybierając tańszą wersję nowych opon nie powinieneś myśleć, że oszczędzasz na bezpieczeństwie. Opony letnie klasa średnia mogą zapewnić niższy stopień hałasu i mniejsze zużycie paliwa niż tańsze odpowiedniki – takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się dla osób przeciętnie często korzystających z samochodu (to znaczy, że oprócz codziennego użytku co najmniej kilka razy w roku ruszają gdzieś w trasę poza miasto). Opony letnie klasa wyższa, czasami nazywana premium, to wybór dla kierowców ceniących sobie trwałość i najwyższy komfort jazdy. Takie ogumienie będzie miało najmniejsze opory podczas toczenia i będzie generowało najmniejszy hałas – to ma bardzo duże znaczenie w momencie, kiedy do samochodu wsiadasz bardzo często, w szczególności na długich trasach. Dodatkowo atutem jest fakt, że ich zużycie będzie stosunkowo najwolniejsze spośród wymienionych, a po sezonie, dzięki dobrej marce będziesz mógł je sprzedać w dobrej cenie, aby na przyszły sezon założyć nowe. Sklep internetowy z oponami to świetne miejsce na zakup nowego ogumienia każdej klasy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here