jaki pit

Na każdej osobie, która na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osiąga dochody, ciąży obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT. Należy wskazać, że w bardzo uprzywilejowanej pozycji znajdują się pracownicy. Otóż od ich comiesięcznego wynagrodzenia potrącane są zaliczki, które są wpłacane przez pracodawcę bezpośrednio na numer rachunku bankowego Urzędu Skarbowego. Nieco bardziej kłopotliwa sytuacja występuje w przypadku przedsiębiorców. Są oni zobowiązani samodzielnie wyliczać należne daniny. Na ogół jednak korzysta się w tym zakresie z pomocy biur rachunkowych. Fachowcy zatrudnieni w takich instytucjach doskonale znają przepisy podatkowe, dlatego bez problemu wskażą, jakie należności należy uiścić na rzecz właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego.

Jaki pit?

jaki pitIstotnym obowiązkiem, który ciąży na każdym, jest konieczność złożenia raz na rok stosownej deklaracji. Może wtedy pojawić się pytanie – jaki PIT należy wybrać? Pracownicy oraz inne podmioty, za których osoby trzecie odprowadzają należne zaliczki, muszą wypełnić PIT 38. Jest to relatywnie prosta deklaracja, którą uzupełnia się na podstawie danych uzyskanych od pracodawcy. Podmioty zatrudniające pracowników są zobowiązane raz na rok wysłać im listem poleconym deklaracje skrócone PIT 19. Wynika z nich, jakie podatki zostały za nich odprowadzone w ciągu roku podatkowego. Stanowią one swoistą podstawę do zastosowania zwrotu podatkowego. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż przedsiębiorcy muszą za dany rok obrachunkowy sporządzić pełną deklarację, z której będą wynikać wszelkie należności na rzecz Skarbu Państwa i ich źródła. W takim przypadku niezbędne jest wypełnienie formularza PIT 36.

Jaki pit przy działalności gospodarczej?

Inaczej wygląda kwestia rozliczeń w sytuacji, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą wybrała inną formę opodatkowania niż zasady ogólne. Wówczas konieczne jest skorzystanie z deklaracji przeznaczonych dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub dedykowanych do rozliczenia podatku liniowego. W każdej sytuacji warto skorzystać z pomocy dobrego księgowego. Tak podmiot będzie w stanie błyskawicznie obliczyć wszelkie należności na rzecz budżetu, jak również może wskazać, jakie optymalizacje można zastosować, aby podatek był niższy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here