Jak wysłać list polecony

Dzisiaj listów nie wysyłamy już tak dużo jak kiedyś. Tradycyjne listy stały się mniej popularne w obliczu możliwości wysyłania SMS ów czy e-maili. Trudno w to uwierzyć ale są już osoby, które nie wiedzą jak wysłać list nie tylko tradycyjny ale również nie wiedzą jak wysłać list polecony.

Jak wysłać list polecony?

List polecony to inaczej przesyłka rejestrowana, taka której drogę można odtworzyć od momentu nadania aż do momentu dotarcia listu do nadawcy. Uważa się, że tego rodzaju listy najlepiej jest wysyłać gdy mają one charakter biznesowy, urzędowy, oficjalny. List polecony ma dodatkowo kilka swoich form. Może być to list priorytetowy, czyli taki który do nadawcy dotrze już następnego dnia. Może to być też list ekonomiczny, który do nadawcy dotrze po trzech dniach od nadania. Listy polecone są to przesyłki rejestrowane.

Dodatkowo można także zamówić wiele opcji dodatkowych przy wysyłaniu listu poleconego

Dodatkowo można także zamówić wiele opcji dodatkowych przy wysyłaniu listu poleconegoList taki może być za potwierdzeniem odbioru, wtedy odbiorca podpisuje dodatkową kartkę, że odebrał list. List może być z opcją elektronicznej informacji do nadawcy, że dotarł już do odbiorcy oraz może też być z możliwością zwrotu przesyłki, gdy nie zostanie odebrany. Takie listy mogą być monitorowane, są rejestrowane i nie ma możliwości ich zaginięcia.
Zatem jak wysłać list polecony? Bardzo prosto i bezproblemowo. Jednak najpierw list trzeba napisać, włożyć do koperty a następnie zaadresować go a z tyłu koperty wpisać dokładny adres nadawcy. Z tak przygotowaną przesyłką należy udać się do najbliższego punktu Poczty Polskiej.

List polecony może być zapakowany w normalną kopertę, w kopertę a4, a5 lub nawet w kopertę z folią ochronną

Listem poleconym może być także przesyłka z drobną zawartością. Zawsze jednak uważa się, że list polecony to list bardzo ważny, dlatego musi być on rejestrowany, dobrze jest gdy informacja o jego odbiorze dotrze do nadawcy oraz jest to list wartościowy i dobrze jest gdy jego drogę można śledzić na specjalnych pocztowych stronach internetowych.
Wracając do wysłania listu poleconego. Gdy z taką przesyłką dotrzemy już do okienka pocztowego musimy przed wysłaniem wypełnić dodatkowo druk nadania. Takie druki bez problemu dostępne są na każdej poczcie. Druk jest biały i należy w nim wypełni poszczególne rubryki: dokładny i pełny adres nadawcy, najpierw na druku są dane nadawcy.

Dokładne dane to pełne imię i nazwisko lub pełna nazwa firmy lub urzędu, nazwa ulicy, numer domu oraz kod i miasto, z którego list został wysłany. Może być też w tym miejscu przybita dokładna pieczątka,. jeżeli nadawca takową posiada. Poniżej trzeba wypełnić dokładne dane odbiorcy listu, czyli także jego imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres oraz kod i miasto. Dodatkowo trzeba też wpisać państwo, do którego list ma dotrzeć, jeżeli list ma być wysłany do innego kraju niż kraj z którego jest wysyłany.

Taki druk wraz z listem oddajemy pani w okienku pocztowym

Taki druk wraz z listem oddajemy pani w okienku pocztowymWtedy też możemy zdecydować czy chcemy wysłać list za potwierdzeniem odbioru. Jeżeli wyrażamy na to ochotę, oznacza to, że dodatkowo musimy wypełnić żółtą kartkę, czyli wpisać na niej swój adres. Taka kartka, podpisana przez odbiorcę wróci do nas, na nasz adres, gdy list zostanie odebrany. Koszt listu poleconego jest wyższy niż zwykłego i nigdy takiego listu nie wrzucamy do skrzynki pocztowej. Pani w okienku pocztowym opieczętowuje list polecony i wszelkie jego dodatki.

List i polecenie nadania otrzymują ten sam kod. Po opłaceniu usługi list z nalepkami i znaczkami zostawiamy u pani w okienku a polecenie nadania listu poleconego zostaje nam zwrócone. Jest to dowód nadania listu i równocześnie zapisany jest tam numer według, którego możemy przesyłkę monitorować. Od momentu nadania listu poleconego rozpoczyna się jego droga do odbiorcy. W przypadku gdy wysłaliśmy list jako priorytetowy jego droga będzie błyskawiczna, gdy zdecydowaliśmy i wysłaliśmy list jako polecony ekonomiczny, jego droga będzie znacznie dłuższa.

Dowód nadania jest również kwitkiem dzięki, któremu możemy reklamować list, gdy zbyt długo nie dochodzi do nadawcy lub gdy gdziekolwiek zaginął. Dzięki temu kwitkowi i numerowi przesyłki list jest monitorowany i zawsze można dokładnie prześledzić jego drogę.

Poczta Polska, idąc z duchem nowoczesności, daje także możliwość wysłania listu drogą elektroniczną

Gdy nie mamy potrzeby podpisywania naszego listu, możemy wtedy wysłać go poprzez edytor tekstowy online. Następnie list taki zostaje automatycznie zakopertowany, nakleja się na nim znaczki i adresuje się go. Nadawca musi jedynie taką usługę opłacić. List wysłany elektronicznie też jest przesyłką rejestrowaną i też istnieje możliwość śledzenia i monitorowania trasy takiego listu. Jak widać wysłanie listu poleconego nie jest trudne.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here