Jak wygrać z uzależnieniem od alkoholu

Aby wygrać z uzależnieniem od alkoholu musimy uświadomić sobie, że jest ono chorobą. Chorobą, którą można leczyć.

Jakie są symptomy choroby alkoholowej?

W powszechnym mniemaniu osobą uzależnioną w ogóle jest osoba spożywająca zbyt wiele trunków. Według specjalistów osobą wymagająca leczenia jest osoba, która wykazuje względem otoczenia także szereg innych zachowań. Charakterystycznych właśnie dla osób uzależnionych. Jednak w tym artykule skupimy się na objawach choroby alkoholowej.

Symptomami świadczącymi o tym, że ktoś może cierpieć na tę przypadłość mogą być:

• Niepowstrzymana chęć spożycia alkoholu
• Kłopot w unikaniu picia alkoholu – osoba uzależniona nie potrafi właściwie ani rozpocząć, ani zakończyć czynności jaką jest spożywanie alkoholu
• Osoba uzależniona nie potrafi kontrolować ilości spożywanego przez siebie alkoholu – nie potrafi powiedzieć „stop”
• Fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego, które występują, gdy osoba uzależniona przerywa picie na jakiś czas. Objawami są: drżenie mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, niepokój, drażliwość, lęki, padaczka poalkoholowa, omamy wzrokowe albo słuchowe, majaczenie drżenne. Nierzadko osoby uzależnione próbują złagodzić powyższe objawy np. zażywając środki farmakologiczne o charakterze uspokajającym
• Większy próg tolerancji dla spożywanego alkoholu. Alkoholik spożywa coraz więcej, aby poczuć działanie „procentów”
• Osoba uzależniona coraz częściej skupia się na piciu i zaniedbuje inne formy spędzania czasu. Duże zaangażowanie w działania mające na celu zdobycie koniecznej dawki alkoholu
• Picie alkoholu, pomimo świadomości tego jakie to będzie miało następstwa

O chorobie alkoholowej mówimy w momencie, kiedy u danej osoby zostaną zauważone trzy z wyżej opisanych objawów uzależnienia od alkoholu.

Leczenie choroby alkoholowej – prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Aby doszło do leczenia choroby alkoholowej, osoba uzależniona musi zgłosić się do wyspecjalizowanej w tym zakresie placówki. Pod kątem formalnym, rozpoznania jednostki chorobowej, musi dokonać lekarz oraz współpracujący z nim specjaliści, jak na przykład psychoterapeuci.

Miejscem, gdzie pacjenci uzależnieni od alkoholu mogą uzyskać potrzebną im pomoc jest między innymi prywatny ośrodek leczenia uzależnień w Poznaniu. Dzięki fachowej pomocy oraz pracy własnej, osoby uzależnione od alkoholu mogą podjąć walkę z chorobą alkoholową. W takim pośrodku dostępnych jest szereg różnych terapii uzależnień, nie tylko dla alkoholików. Do dyspozycji pacjentów są lekarze, terapeuci oraz psychologowie.
W przypadku, gdy osoba uzależniona od alkoholu nie ma środków na sfinansowanie sobie prywatnego odwyku, możliwe jest leczenie uzależnień w Poznaniu w ramach terapii dostępnych z puli Narodowego Funduszu Zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here