Jak sobie poradzić podczas rozmowy o pracę?

0
1321

Rozmowa kwalifikacyjna jest zazwyczaj ostatnim etapem rekrutacji i decyduje o zatrudnieniu kandydata. Bywa stresująca i nie da się jej uniknąć, ale stwarza okazję, by udowodnić, że jest się najlepszym kandydatem do pracy na oferowanym przez przedsiębiorcę stanowisku. Jak się przygotować do takiego wywiadu i na co zwrócić uwagę?

Każdy, kto przygotowuje się do rozmowy kwalifikacyjnej oczekuje, że zostanie zapytany o własną karierę, powody zmiany pracy lub oczekiwania dotyczące wynagrodzenia. Przede wszystkim takie spotkanie jest okazją do wzajemnego poznania się. Dlatego tak ważne dla szukających pracy jest właściwe przygotowanie się do niego. Wszystko po to, by pozostawić po sobie korzystne wrażenie. Zanim wyślemy dokumenty aplikacyjne, musimy dokonać wyboru najatrakcyjniejszych ogłoszeń. Aktualne oferty pracy w Rzeszowie możesz przeglądać w serwisie „Aplikuj.pl”.

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Dzięki artykułom poruszającym temat pytań, jakie mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, można poznać przykłady odpowiedzi. Równie ważne jest zadawanie własnych pytań, które także są częścią autoprezentacji kandydata.  Wskazują one rekruterowi, że odrobiliśmy swoją pracę domową, mamy wiedzę na temat pracodawcy, branży w której działa, znamy produkty i usługi przez niego oferowane i orientujemy się doskonale w sytuacji na rynku pracy.

Kandydaci w trakcie rozmowy mogą się zetknąć z różnymi zagadnieniami. Każdy aplikujący jest inny i różnie reaguje na stres, więc nawet najlepsze przygotowanie może nie przełożyć się na powodzenie. Bywa różnie, jednak doświadczenie nabyte podczas poprzednich rozmów może okazać się bardzo pomocne podczas prezentacji. Jeśli po raz kolejny uczestniczymy w rozmowie, to z pewnością coraz lepiej sobie radzimy z problematycznymi sytuacjami. W trakcie wywiadu mogą paść pytania dotyczące zadań, kompetencji i obowiązków. Więcej na ten temat możemy przeczytać w artykule pt. „O co pytać kandydata w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej – 5 ważnych wskazówek”.

Nieszablonowe pytania i odpowiedzi

Nie ma żadnego patentu na to, jakie pytania warto zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jeśli jest ku temu okazja. Koniecznie trzeba postawić na wyczucie sytuacji i nie powtarzać w pytaniach tego, co zostało już poruszone. Niekorzystne są również pytania dociekliwe albo zupełnie odbiegające od tematu spotkania. Nie powinno nas interesować, dlaczego nasz potencjalny poprzednik odszedł z firmy, czy został zwolniony. Niedobrze jest także zbyt otwarcie opowiadać o swoich oczekiwaniach finansowych. Pierwsza rozmowa temu nie służy i na takie konkrety dopiero przyjdzie czas. Może podczas omawiania szczegółów dotyczących umowy? Na temat wysokości zarobków w Warszawie i Częstochowie możesz przeczytać w polecanym artykule.

Nie ucz się na pamięć

Wiedza dotycząca przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej może nam zapewnić większą pewność siebie i pozwoli uniknąć dodatkowego stresu. Daje możliwość udzielania dobrych odpowiedzi, których zadaniem jest przekonanie pracodawcy o naszych atutach. Trzeba jednak pamiętać, by nie popełnić błędu, jakim jest wyuczenie się na pamięć pewnych odpowiedzi i używania schematycznych zwrotów. To zawsze będzie nienaturalne i przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Lepiej bazować na swojej wiedzy i być sobą. Nie wolno także podawać nieprawdy w dokumentach aplikacyjnych, ponieważ z pewnością zostanie ona odkryta. Jeżeli na przykład napisaliśmy w swoim CV, że znamy język rosyjski na poziomie komunikatywnym, a nie jest to zgodne z prawdą, to takie braki od razu wyjdą na jaw.

Przygotowanie się do spotkania z pracodawcą jest niezwykle ważne. Jak wspomniano, rozmowa kwalifikacyjna decyduje o zdobyciu angażu, dlatego warto poświęcić czas na zdobycie wiedzy nie tylko o firmie, ale także o sposobach przekonania pracodawcy do podpisania z nami umowy o pracę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here