jak ściąć drzewo

Czasami podczas prac ogrodowych, kiedy chcemy wprowadzić nowe pomysły i odświeżyć trochę wygląd naszego ogrodu, trafiamy na przeszkody. Często zastanawiamy się jak ściąć drzewo, aby było to zgodne z prawem. Więc jeśli w naszym ogrodzie jest drzewo bądź krzew, który chcemy ściąć powinniśmy przed tym zapoznać się nieco z przepisami prawnymi odnośnie wycinki drzew.

Przepisy związane z wycinką drzew

jak ściąć drzewoNie wszystkie drzewa możemy bezkarnie i samowolnie ścinać. Jeśli chcemy wyciąć drzewo owocowe w naszym sadzie z reguły możemy zrobić to spokojnie, nie musimy nikogo pytać o zgodę. Jeśli zaś mamy drzewo, które jest stare i szlachetne, to niestety, ale nie dość, że musimy prosić o zgodę na jego wycięcie, to jeszcze niekoniecznie możemy ją otrzymać. Przepisy odnośnie wycinki drzew są dość jasne i przystępne. Jeśli drzewo nie ma odpowiedniego obwodu na wysokości 5 cm to drzewo takie możemy usunąć z posesji bez pisania podania do gminy. Jeśli drzewo nie spełnia tych warunków jesteśmy zobligowani do napisania podania o zgodę na wycinkę drzewa, w przeciwnym razie możemy zapłacić karę za samowolne usunięcie drzewa bądź krzewu. Kary są dość dotkliwe, dlatego warto przejść proces biurokracji, aby ze spokojnym sumieniem usunąć niepotrzebną już roślinę. Pamiętać należy, że również ostre przycinanie drzew może być karalne, suchych drzew i krzewów też nie można usuwać bez zgody. Jak zatem uzyskać zgodę na wycinkę drzewa z posesji?

Podanie, które wystosujemy do gminy musi zawierać adres posiadłości, zgodę wszystkich właścicieli posesji, nazwę gatunkową i rodzajową drzewa np. brzoza pospolita, obwód jaki dane drzewo ma na wysokości 5 cm oraz powód chęci usunięcia drzewa. Dodatkowo gminy często życzą sobie, aby do dokumentacji dołączyć odręczną mapkę lub plan posesji, na której znajduje się roślina do usunięcia. Kiedy mamy już potrzebną dokumentację możemy złożyć podanie do gminy. Do dwóch tygodni powinniśmy otrzymać odpowiedź, ale to jeszcze nie wszystko. Umawia się z nami inspektor w celu dokonania oględzin posesji i drzewa, które zgłaszaliśmy do usunięcia. Inspektor może nie wyrazić zgody na wycinkę, jeśli nie zgadza się z naszymi argumentami, bądź drzewo jest szlachetne i chronione.

Jak ściąć drzewo?

Kiedy już wyczerpiemy drogę prawną i uzyskamy zezwolenie na wycięcie drzewa na naszej posesji, wart wiedzieć jak zrobić to w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby ścinanie drzewa odbyło się w sposób całkowicie bezpieczny. W pierwszej kolejności musimy ocenić, w którą stronę nasze drzewo powinno upaść po ścięciu. Od tego bowiem będzie zależało, z której strony zaczniemy podcinać pień drzewa. Musimy zrobić to w ten sposób, aby drzewo nie poleciało na nasz dom, albo na na ogrodzenie. Nie możemy też zniszczyć w ten sposób różnych elementów na naszym ogrodzie. Najlepiej jakby drzewo upadło po prostu na wolną przestrzeń na trawniku. Kiedy już mamy ustalony kierunek upadku pnia, wówczas rozpoczynamy przecinkę po przeciwnej jego stronie.

Czym ścinać drzewo? Tutaj w zasadzie wszystko zależy od grubości pnia. Przy mniejszej jego objętości w zupełności wystarczy nam siekiera, a z całym zadaniem powinniśmy sobie poradzić w pojedynkę. Jeśli jednak mamy do czynienie z większym drzewem, to wówczas zdecydowanie przydałaby się piła i to najlepiej elektryczna. W przypadku piły ręcznej, konieczna będzie bowiem pomoc drugiej osoby. Kiedy już zetniemy drzewo, to trzeba pień pociąć na mniejsze kawałki i uprzątnąć cały teren.

Po co ścinać drzewo?

jak ściąć drzewoJednak pozostaje pytanie: po co tak naprawdę ścinamy drzewa na posesjach? Powodów, które nami kierują może być kilka. W pierwszej kolejność chcemy się pozbyć drzewa, które nam zagraża. Zazwyczaj jest to drzewo martwe, spróchniałe, któremu grozi upadek podczas większej wichury. I jest obawa, że drzewo upadanie na nasz dom. Oczywiście jest to zasadniczo usprawiedliwione. O ile ścinane takich drzew w puszczy nie powinno mieć miejsca, bowiem stają się potencjalnym miejscem habitatowym dla rozwoju różnych gatunków zwierząt, to na posesji jednak takie drzewo stanowi realne zagrożenie. Zawsze jednak warto rozważyć na ile takie drzewo grozi upadkiem. Czasami bowiem ludzie chcą ściąć drzewo nie ze względu na zagrożenie jakie stwarza, ale po prostu dla tego, że im zawadza. Chcą bowiem poszerzyć podjazd, albo poprawić sobie widok z okna. Ścinanie drzewa dla zaspokojenia takich potrzeb jest absolutnie karygodne. Nie wszyscy też do końca doceniają rolę drzew. Zwłaszcza takie drzewo na naszej posesji daje nam wiele dobrego. Dzięki niemu możemy liczyć na odrobinę cienia w upalne dni, na śpiew ptaków o poranku. Na drzewie można też zawiesić huśtawkę dla dzieci. No i zawsze drzewo jest znacznym urozmaiceniem otoczenia domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here