Endometrioza - częsta przyczyna niepłodności

Choć niemal w jednej czwartej przypadków niepłodności u kobiet przyczyną okazuje się endometrioza o samej chorobie wiadomo jeszcze stosunkowo niewiele. Choroba ta jest kojarzona najczęściej z bolesnymi dolegliwościami w czasie menstruacji, ale najpoważniejszym jej skutkiem zwykle jest spadek płodności, a w niektórych przypadkach nawet niepłodność.

Endometrioza czyli co?

Endometrioza, inaczej gruczolistość zewnętrzna zaliczana jest do chorób przewlekłych. Cechą charakterystyczną tej choroby jest obecność endometrium czyli wyściółki macicy poza jej wnętrzem. Najczęściej ogniska endometriozy pojawiają się na jajnikach i w jajowodach, oraz narządach układu moczowego. Jednak zmiany mogą być o wiele bardziej rozległe, znajduje się je czasem nawet w jelitach czy na skórze.

Endometrium poza macicą zachowuje się dokładnie tak samo jak w macicy, jest wrażliwe na hormony a podczas miesiączki krwawi. Skutkuje to nie tylko bólem i powstawaniem stanów zapalnych. Endometrium poza macicą może prowadzić do powstawania blin, zrostów a także wzrastania torbieli endometrialnych w jajnikach. Na skutek choroby wraz z upływu czasu narządy miednicy mniejszej ulegają coraz większemu uszkodzeniu, prowadząc często do niepłodności. Właśnie dlatego niemal 1/3 pacjentek pojawia się w centrum leczenia endometriozy właśnie na skutek problemów z zajściem w ciążę.

Leczenie endometriozy

Lekarze już bardzo dobrze radzą sobie z diagnozowaniem endometriozy, jednak nadal stosunkowo niewiele wiadomo o podłożu tej choroby. Właśnie dlatego nadal leczenie endometriozy jest leczeniem objawowym i może trwać bardzo długo. W leczeniu stosuje się zarówno metody farmakologiczne, jak i chirurgiczne, w zależności od stopnia i rozległości choroby.

Leczenie farmakologiczne polega głównie na podawaniu preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych w połączeniu z terapią hormonalną. Celem leczenia jest nie tylko uśmierzenie bólu i usunięcie ognisk zapalnych, ale przede wszystkim wyhamowania, a najlepiej usunięcie ognisk chorobowych. Wszystko to ma równocześnie przyczynić się do wzrostu płodności pacjentki.

W centrum leczenia endometriozy w pierwszej kolejności zwykle próbuje się dobrać tak leki, by zminimalizować działanie choroby i dopiero gdy to się nie powiedzie podejmowane jest leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu, zwykle za pomocą laparoskopii, ognisk chorobowych. W skrajnych przypadkach, i u starszych kobiet czasem usuwa się również całe jajniki i jajowody, w pozostałych przypadkach leczenie jest zwykle możliwie najmniej radykalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here