Czy wiesz, jaka jest różnica między kredytem odnawialnym, a debetem? Sprawdź nasz krótki poradnik

Banki oferują wiele produktów finansowych. Konta osobiste, lokaty, a także różne formy kredytu. Masz nieregularne wpływy na konto lub czasem potrzebujesz dodatkowych środków w ciągu miesiąca? Możesz skorzystać z linii debetowej lub kredytu odnawialnego? Czym różnią się poszczególne produkty?

Jak działa linia debetowa i kredyt odnawialny?

Posiadasz konto osobiste, na które co miesiąc otrzymujesz określone wpływy? Możesz skorzystać z linii debetowej lub kredytu odnawialnego. Składasz wniosek w swoim banku o otrzymujesz kwotę do wykorzystania. Możesz korzystać z tej kwoty wielokrotnie, jednak pod warunkiem regularnego spłacania wykorzystanej kwoty. Warto pamiętać, że odsetki płacimy jedynie od sumy, którą wykorzystaliśmy.

Czym się różni debet od kredytu odnawialnego?

Linia debetowa i kredyt odnawialny to podobne produkty, jednak różnice są dość znaczne:

  • przyznana kwota – w przypadku debetu jest zazwyczaj niska, najczęściej banki oferują swoim klientom około tysiąc złotych debetu, jeśli zdecydujemy się na kredyt odnawialny, suma jest znacznie wyższa, może wynosić nawet ponad 100 tys złotych,
  • okres spłaty – w przypadku debetu jest o wiele krótszy, zazwyczaj przyznaną wykorzystaną kwotę należy spłacić do 30 dni, natomiast kredyt odnawialny zawieramy na dłuższy okres, zazwyczaj na 12 miesięcy,
  • formalności kredytowe – przy linii debetowej są zazwyczaj niewielkie, wystarczy złożyć wniosek do banku, natomiast kredyt odnawialny, ze względu na wyższą kwotę będzie wymagał większych formalności i podpisania dodatkowej umowy kredytowej,
  • koszty – odsetki z linii debetowej są niższe, od tych w kredycie odnawialnym, warto jednak pamiętać, że oba produkty mają bardzo niskie koszty w stosunku tradycyjnych kredytów bankowych.

Co warto wiedzieć o kredycie odnawialnym i linii debetowej?

Linia debetowa i kredyt odnawialny to bardzo wygodne produkty finansowe. Zapewniają stały dostęp do przyznanych środków. Pozwala wykorzystać taką sumę, jaka rzeczywiście jest nam potrzebna. Mamy całkowitą dowolność dysponowania przyznanymi środkami. Możemy robić zakupy, realizować przelewy czy wypłacić gotówkę z bankomatu. Wybór pomiędzy jednym a drugim narzędziem finansowym, w dużej mierze zależy od potrzeb.

Większości osób wystarczy linia debetowa, który zapewnia dostęp do dodatkowych środków w razie nieprzewidzianych wydatków. Osoby, które potrzebują wyższych kwot oraz dłuższego okresu rozliczeniowego np. prowadzące własną działalność gospodarczą, z pewnością bardziej skorzystają wybierając kredyt odnawialny. Warto pamiętać, że debet i kredyt odnawialny spłacany jest poprzez nasze wpływy na konto. W przypadku debetu, kolejne wynagrodzenie będziemy mieć pomniejszone o sumę, którą wykorzystaliśmy w ramach przyznanej linii debetowej.

Debet i kredyt odnawialny, to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku nieprzewidzianych wydatków lub dłuższego oczekiwania na wpływy na nasze konto. Warto rozważyć takie rozwiązania.

Po więcej informacji odsyłamy tutaj: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty/nest-kredyt-odnawialny-w-koncie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here