Co robić, gdy bolą stawy?

Ból stawów dotyczy coraz większej ilości osób. Niestety, borykają się z tym zarówno dorośli, jak i nastolatkowie. Bardzo często na tego typu dolegliwości skarżą się kobiety w ciąży oraz sportowcy. Zazwyczaj powodem jest przetrenowanie tej części ciała lub niedobór pewnych minerałów i witamin. Jak sobie radzić z bólem stawów? Kiedy warto się wybrać do lekarza?

Przyczyny bólu stawów

Dużo przypadków bólu stawów pojawia się po znacznym wysiłku fizycznym – zazwyczaj jest to normalna reakcja i przechodzi na drugi dzień. Wtedy nie przejmujemy się tą dolegliwością. Zaczynamy się interesować, jeżeli ból nie ustępuje kilka dni, nasila się w nocy lub powoduje unieruchomienie stawów. Wtedy zapala się nam czerwona lampka i szukamy przyczyn. Do najczęstszych należą: otyłość, szybkie przybieranie na wadze, niedobory magnezu, witaminy C czy D, dna moczanowa, choroby reumatyczne czy infekcje bakteryjne, np. jelit. W zależności od przyczyn, postępowanie jest zróżnicowane – najczęściej na początku sięgamy po domowe sposoby, następnie po poradę lekarza. 

Domowe sposoby i pomoc lekarska

Na początku warto zwrócić uwagę na jadłospis – być może w ostatnim czasie nie jedliśmy zdrowo, na przykład w naszej diecie pojawiła się duża ilość cukru. Wówczas można suplementować się specyfikami dostępnymi w aptece bez recepty. 

Na przemęczenie stawów pomagają okłady, zarówno te ciepłe, jak i zimne. Jeżeli mamy wannę, to możemy się pokusić o kąpiel z dodatkiem mieszanek na ból stawów. Dostępnych jest również mnóstwo żeli oraz maści, które pomogą nam uporać się z dolegliwościami. Kiedy jednak ból przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu, uniemożliwia pracę czy opiekę nad dziećmi, albo jest nie do wytrzymania w nocy, wtedy warto zgłosić się po poradę do swojego lekarza rodzinnego. On po szczegółowym wywiadzie i zleceniu badań znajdzie przyczynę lub pokieruje nas na dalsze leczenie. Nie wolno bagatelizować mocnych objawów bólowych – mogą one świadczyć o poważnych schorzeniach, które lepiej leczyć jak najwcześniej.

Glukozamina naturalna rozwiązaniem?

Być może pierwszy raz spotkałeś się z tym pojęciem, a być może obiło się ci już o uszy. Glukozamina naturalna to, najprościej mówiąc, substancja, która znajduje się już w naszym organizmie, ale wraz z wiekiem jest jej coraz mniej. Wokół tego suplementu krąży jednak wiele sprzecznych informacji – jedne ośrodki badawcze pokazują jej zbawienny wpływ na ból stawów, inne nie wykazują żadnej poprawy. Wśród argumentów „za” pada zbawienny wpływ na stawy oraz łatwość jej przyswajania. Kluczem jest tutaj fakt, że glukozamina naturalna jest składnikiem substancji międzykomórkowej w chrząstce oraz w mazi stawowej. Na rynku znajdziemy różne preparaty, które zawierają glukozaminę naturalną. Często tworzą mieszankę wraz z innymi substancjami, by wzmocnić swoje właściwości. 

Bóle stawów mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Dlatego trzeba obserwować swoje ciało i diagnozować co mu służy i pomaga zlikwidować ból. Dla jednych będą to napary ziołowe, dla innych glukozamina naturalna, a dla innych konieczna będzie interwencja lekarska. Ważne, by działania przynosiły ulgę i nie zapowiadały większych chorób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here