wzdęcia

O wzdęciach mówimy, gdy w jelitach gromadzi się zbyt duża ilość gazów. To nieprzyjemne uczucie, które z reguły występuje po obfitych, ciężkostrawnych posiłkach. Czy można mu jakoś zapobiec? Wyjaśniamy, co powoduje wzdęcia i jakie leki pomogą się ich pozbyć.

Co powoduje wzdęcia?

Gdy w przewodzie pokarmowym gromadzi się nadmierna ilość gazów (metanu, wodoru oraz dwutlenku węgla), pojawiają się wzdęcia. Może być to skutek trawienia określonych pokarmów, jak również połykania powietrza podczas jedzenia. Nieprzyjemne uczucie pełności czy wręcz rozpierania, zwiększenie obwodu brzucha i kłopotliwe gazy sprawiają, że wzdęcia to wstydliwa dolegliwość. Tym bardziej warto wiedzieć, że istnieją pewne składniki oraz nawyki żywieniowe, które mogą wywołać wzdęcia. Tak zwane produkty wzdymające to przede wszystkim:

  • warzywa z rodziny kapustnych (różne odmiany kapusty, brukselka, brokuły, kalafior jarmuż, kalarepa)
  • rośliny strączkowe, takie jak fasola, bób czy groch
  • cebula
  • szparagi
  • razowe pieczywo i grube kasze

Występowaniu wzdęć sprzyja ponadto picie gazowanych napojów, spożywanie ciężkostrawnych – w tym tłustych – posiłków czy jedzenie w pośpiechu.

Jak zapobiegać wzdęciom?

W zapobieganiu wzdęciom kluczowa jest zmiana codziennych nawyków związanych z jedzeniem. Powolne spożywanie posiłków, branie małych kęsów i długie ich przeżuwanie z pewnością przyczynią się do zmniejszenia objętości gazów w jelitach. Wskazane nie są rozmowy oraz śmianie się podczas jedzenia. Warto natomiast przeanalizować częstotliwość oraz objętość spożywanych posiłków. Układ pokarmowy znacznie lepiej poradzi sobie z czterema lub pięcioma mniejszymi posiłkami dziennie niż trzema obfitymi. Zbyt duże porcje mogą bowiem zalegać w jelitach z powodu opóźnionego pasażu. To z kolei prowadzi do fermentacji i powstawania wzdęć. Uwagę zwrócić należy także na zawartość talerza. Ciężkostrawne, tłuste dania powinny ustąpić miejsca tym, które organizm trawi krócej. Do diety warto włączyć probiotyki. Ich doskonałym, naturalnym źródłem są różnego rodzaju kiszonki, a także kefir. Ważne jest również wypijanie minimum 2 litrów niegazowanej wody dziennie. W codziennym jadłospisie powinny się znaleźć naturalne jogurty, maślanka, banany, jagody, biały ryż, ziemniaki, kasza jaglana, marchew, dynia, chude mięso, ryby oraz jajka – te ostatnie w umiarkowanej ilości. Dobrym pomysłem dla osoby chcącej zapobiegać nie tylko wzdęciom, ale i innym dolegliwościom układu trawiennego, będzie prowadzenie dziennika żywieniowego, w którym będziemy zapisywać reakcje organizmu na dane potrawy. W ten sposób odnalezienie produktów, które nam nie służą, będzie znacznie prostsze.

Co na wzdęcia?

Jeśli wzdęcia już się pojawią, pomóc możemy sobie stosując określone substancje. Jedną z nich jest simetikon, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów gromadzących się w jelitach, co ułatwia ich pękanie i wydalanie z organizmu. To popularny składnik wielu leków na wzdęcia. Tego rodzaju preparaty są dostępne z reguły w formie kapsułek, aczkolwiek znaleźć je można również pod postacią kropli. Zwykle są one produkowane z myślą o dzieciach i niemowlętach. Co ciekawe, simetikon stosuje się nie tylko w objawowym leczeniu zaburzeń pracy ze strony przewodu pokarmowego, ale także jako element przygotowań do badań diagnostycznych, takich jak USG jamy brzusznej. Zalegające gazy mogłyby utrudnić obrazowanie narządów układu pokarmowego, tymczasem simetikon pozwala się ich pozbyć, tym samym zapewniając otrzymanie niezakłamanego obrazu.

Suplementy na wzdęcia

Suplementy na wzdęcia zawierają moc ziołowych wyciągów, m.in. z korzenia arcydzięgla, kwiatu rumianku, owocu kminku, liści melisy, mięty pieprzowej czy korzenia lukrecji. Na nadmiar gazów w przewodzie pokarmowym dobrze podziała również napar z kopru włoskiego. Wspomaga on prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego dzięki swemu działaniu rozluźniającemu. Należy pamiętać, aby wszelkie leki i suplementy na wzdęcia stosować zgodnie z informacjami podanymi na ulotce lub opakowaniu. W przypadku ziół z reguły zaleca się picie co najmniej dwóch filiżanek naparu dziennie, jest to jednak uzależnione od konkretnej mieszanki. Na koniec ważna uwaga: jeśli wzdęcia pojawiają się u Ciebie często, w tym także po posiłkach, które teoretycznie nie powinny ich wywoływać, skontaktuj się z lekarzem. Może okazać się, że nadmiar gazów jest symptomem zespołu jelita drażliwego bądź braku enzymu laktazy, który jest odpowiedzialny za trawienie znajdującej się w mleku i jego przetworach laktozy.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here