Chirurgia małoinwazyjna

Na szczęście, nie żyjemy już w czasach kiedy chirurg strzelał, mówiąc kolokwialnie, z armaty do komara. Lekarze nie upuszczają pacjentowi krwi w celu leczenia każdej, dowolnej dolegliwości. Znieczulenie, w tym przypadku to eufemizm, nie polega na wykonaniu solidnego uderzenia deską w głowę.

Chirurgia małoinwazyjna – czym jest?

Doskonalone na przestrzeni wieków, metody zabiegów chirurgicznych stały się, aktualnie, niezwykle precyzyjne. W chirurgi małoinwazyjnej nacisk kładziony jest na komfort pacjenta: jak najmniejszą ingerencję w jego ciało oraz przyspieszenie czasu regeneracji po zabiegu. Narzędzia chirurgiczne, wykorzystywane przy zabiegach chirurgii małoinwazyjnej, to najczęściej roboty. Chirurg operuje narzędziami sterowanymi przez niego na odległość. Jak dotąd, był on on obecny w czasie rzeczywistym na sali operacyjnej, jednak od niedawna podejmowane są próby przeprowadzania operacji przez internet.

Jakie wyzwania stoją przed chirurgiem?

Mogłoby się wydawać, że sytuacja jest idealna. Pacjent szybko się regeneruje, utrata krwi jest niewielka, ból i blizny zostają zniwelowane. Operacje tego typu generują, jednak, inne problemy. Pominąwszy ewentualne wykluczenie technologiczne i brak dostępności do danego robota – chirurg musi liczyć się z fizycznymi ograniczeniami. Za sprawą niewielkiego nacięcia, pole widzenia i możliwość zorientowania się w sytuacji jest ograniczona. Niełatwe jest też dokładne zaplanowanie operacji oraz manipulacja nowoczesnymi urządzeniami. Coraz więcej zależy od sposobu, w jaki chirurg prowadzący operację przewidzi te czynniki. Polegać musi on, na sensorach umieszczonych w zautomatyzowanych narzędziach. Lekarz nie ma możliwości dotknięcia ciała pacjenta – zidentyfikowania kształtu, twardości, położenia elementów względem siebie. Podgląd nie zawsze jest w stanie w pełni oddać rzeczywisty wygląd poszczególnych tkanek.

Nadzieje chirurgii zautomatyzowanej

Jak prognozują specjaliści, w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z szybkim rozwojem produkcji narzędzi chirurgicznych z polimerów specjalistycznych, przewyższających swoimi właściwościami metale i inne tworzywa sztuczne. Stwarzają one możliwość wielokrotnej sterylizacji parą, są odporne na środki dezynfekujące oraz zachowują wyjątkową twardość.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here