Ból brzucha a zapalenie wyrostka

Wyróżnia się co najmniej kilkanaście różnych bólów brzucha. Występują o różnym natężeniu, są stałe albo promieniujące, pojawiają się w różnych częściach brzucha. Nierzadko trudno je właściwie zdiagnozować, przeważnie konieczne staje się wdrożenie specjalistycznych badań. Rodzajem schorzenia, które daje typowe dolegliwości, w miarę łatwe do rozpoznania, jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Sprawdź, jak boli brzuch podczas tej dysfunkcji i jakie inne objawy na nią wskazują? Pamiętaj, że zapalenie wyrostka robaczkowego może przytrafić się każdemu, bez względu na wiek czy płeć. A ponieważ jest bezpośrednim zagrożeniem życia, nie można go bagatelizować.

Ból brzucha podczas wyrostka robaczkowego

Występuje po prawej stronie podbrzusza. Najczęściej pojawia się nagle i od razu jest silny. Nie jest pulsacyjny, ale raczej stały. Nie łagodnieje, rzadko kiedy promieniuje, bardziej przypomina ból kolkowy.

Ból związany z zapaleniem wyrostka staje się silniejszy podczas poruszania się, łagodnieje za to kiedy chory przyjmuje pozycję leżącą na lewym boku, z podwiniętymi nogami.

Inne objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Zwykle rozpoczyna się od złego samopoczucia. Do tego dochodzi wysoka gorączka, ogólne osłabienie organizmu. W obliczu silnego bólu brzucha mogą występować również nudności, wymioty oraz biegunka.

Ból brzucha jest z reguły na tyle silny, że uniemożliwia poruszanie się.

W zależności od umiejscowienia wyrostka robaczkowego chory może odczuwać silne parcie na pęcherz, przez co często oddaje mocz.

Jak zdiagnozować zapalenie wyrostka robaczkowego?

Intensywny ból brzucha po prawej stronie zawsze wywołuje konieczność konsultacji lekarskiej. Ból jest bardzo często na tyle silny, że wymaga natychmiastowej hospitalizacji i profesjonalnej diagnozy, a ponieważ chory nie zawsze ma siłę samodzielnie udać się do lekarza, konieczne staje się wezwanie karetki pogotowia i przewiezienie pacjenta do szpitala.

W pierwszej kolejności przeprowadzane jest badanie palpacyjne, polegające na uciskaniu bolącego brzucha i sprawdzaniu reakcji pacjenta – co ciekawe, brzuch bardziej boli podczas odrywania rąk aniżeli w czasie ucisku. W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego bardzo często przeprowadza się tez krótki eksperyment. Ten polega na prostowaniu nóg i ich zginaniu. Wtedy ból staje się silniejszy, co daje jasny sygnał medykowi. Podczas badania brzuch wykazuje też zachowanie „obronne”. Pacjent nieświadomie napina go.

Kolejnym badaniem, które da pewność zapalenia wyrostka albo wykluczenie stanu zapalnego jest usg jamy brzusznej. Warszawa na szczęście dysponuje sporą liczbą placówek medycznych, w których takowe można wykonać.

Badanie ultrasonograficzne pokazuje wnętrze całego brzucha i natychmiast daje odpowiedź w tego rodzaju kwestiach zdrowotnych. Należy jednak zdać sobie sprawę, że sam wyrostek nie zawsze będzie widoczny podczas tego badania. Może być niewielkich rozmiarów albo umiejscowiony tak, że inne narządy będą go zasłaniać. Wtedy diagnoza zależy od doświadczenia i profesjonalizmu lekarza wystawiającego diagnozę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here